28. března 2014 14:18 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Kmotr Janoušek i komunista Jakeš. Přátelé se loučili se Štěpánem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Miroslav Štěpán na snímku ze 14. listopadu 2013 při křtu svojí knihy "Můj život v sametu aneb zrada přišla z Kremlu". | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Štěpán na snímku ze 14. listopadu 2013 při křtu svojí knihy "Můj život v sametu aneb zrada přišla z Kremlu". | foto: ČTK

PRAHA Ve strašnickém krematoriu v Praze proběhlo poslední rozloučení s Miroslavem Štěpánem, bývalým členem ÚV KSČ a vedoucím tajemníkem pražské KSČ. Pohřbu se zúčastnila řada jeho bývalých stranických kolegů, mimo jiné i někdejší generální tajemník KSČ Milouš Jakeš. Přišel i známý lobbista Roman Janoušek.

Zemědělský inženýr a dlouholetý komunistický funkcionář zemřel v neděli na leukémii ve věku nedožitých 69 let. Hospitalizován byl začátkem roku, zhruba před třemi týdny ho z nemocnice propustili.

Se Štěpánem se v pátek na smuteční obřad přišel rozloučit například bývalý tajemník KSČ Milouš Jakeš. "Nevěděl jsem, že je nemocný. Pak jsem za ním do nemocnice nesměl, protože jeho stav byl tak vážný," řekl serveru Blesk.cz jednadevadesátiletý Jakeš.

Na pohřeb dorazila také poslankyně KSČM Marta Semelová, bývalý předseda Socialistického svazu mládeže Martin Ulčák a poněkud překvapivě i podnikatel a lobbista Roman Janoušek se svou manželkou. "Janouškovi i Štěpánovi byli pravověrní komunisté. Přátelili se spolu a navštěvovali se už za minulého režimu," vysvětlil Janouškovu účast jeden ze smutečních hostů pro server Tn.cz.

PSALI JSME:

Komunista Štěpán se při listopadové revoluci v roce 1989 nechvalně proslavil projevem v pražské továrně ČKD, kde označil demonstranty za děti a po pobouření dělníků musel projev předčasně ukončit.

Později v komunistické straně skončil, ale politice se chtěl věnovat dál. Proto založil vlastní komunistickou stranu, nicméně ve volbách do Senátu nebyl úspěšný. Věnoval se i podnikání a snažil se i psát. Vyšla mu knížka Můj život v sametu aneb Zrada přichází z Kremlu či Zpověď vězně sametové revoluce.

Lidovky.cz
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz