23. prosince 2018 11:43 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Japonský císař slaví 85. narozeniny. Naposledy v paláci, příští rok se chystá odstoupit

Japonský císař Akihito se svou ženou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonský císař Akihito se svou ženou. | foto: APČTK

TOKIO Přes 82 tisíc lidí přišlo v neděli uctít japonského císaře Akihita, který slaví 85. narozeniny. Je to naposledy, kdy Akihito narozeniny oslavuje v císařském paláci v Tokiu, protože příští rok má odstoupit. O panovníkových narozeninách je tradičně v Japonsku svátek a otevírají se dveře císařského sídla.

Podle palácových zdrojů v neděli přišel blahopřát rekordní počet návštěvníků, palác jich zaznamenal 82 850. Císař před ně předstoupil s chotí Mičiko, nejstarším synem Naruhitem a dalšími členy rodiny po boku.

„Myslím na ty, kdo přišli o členy své rodiny, nebo na ty, kdo utrpěli škodu a žijí v obtížných podmínkách,“ řekl císař před davem lidí. Odkazoval na oběti přírodních katastrof, které letos Japonsko postihly. Mnoho přítomných mávalo japonskými vlajkami a scénu si nahrávalo na mobilní telefony.

Japonsko letos postihlo několik silných bouří a také vln vedra. Zemřely stovky lidí, zničeno bylo množství domů a narušeno zásobování.

„Rád bych mu poděkoval za to, že stál při nás, japonském národě, a přeji si, aby si odpočinul a těšil se ze života,“ řekl šestačtyřicetiletý Kazujo Tajama, který přijel na oslavu z Nagoji.

Císař Akihito předstoupil před jásající lid s chotí Mičiko, nejstarším synem...
Blahopřejícící před císařským palácem.

Akihito v minulosti podstoupil operaci srdce a léčbu rakoviny prostaty. Odstoupit má 30. dubna příštího roku, na trůně ho má vystřídat nyní osmapadesátiletý korunní princ Naruhito. Japonci si kvůli této výjimečné události užijí desetidenní volno. Naposledy japonský císař abdikoval roku 1817.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz