Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Jaroslav Švarc: Cukrář, který nestihl spáchat atentát na kolaboranta Moravce

Jaroslav Švarc. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Švarc. | foto: MAFRA

PRAHA Jaroslav Švarc se narodil 11. května 1914 ve Velkém Újezdu u Olomouce do rodiny tesaře. Otcovu řemeslu se měl sice původně mladý Švarc učit také, ale protože byl velmi slabý, šel raději na cukráře. Tímto povoláním se živil v Praze do roku 1936, kdy nastoupil na vojnu.

V armádě byl do března 1939, kdy byl propuštěn. Po obsazení Československého území německými vojáky žil u rodičů, nicméně s okupací se nikdy nesmířil. Za peníze z prodeje chaty se rozhodl odejít k zahraniční armádě a ve Francii se zařadil k druhému pěšímu pluku. Po obsazení Francie byl transportován spolu s ostatními vojáky do Anglie, kde se zúčastnil speciálních výcviků pro zvláštní služby.

Zde se stal členem paravýsadku Tin, který tvořil spolu s Ludvíkem Cupalem. Jejich úkolem bylo provést atentát na ministra školství a lidové osvěty protektorátní vlády Emanuela Moravce, známého jako symbol zrady a kolaborace.

Po nezdařeném seskoku 29. dubna 1942 se však Švarc zranil a jelikož se mu nepodařilo znovu s Cupalem sejít, vydal se sám do Prahy, kde se setkal s Adolfem Opálkou.

Zemřel dřív, než stihl splnit svůj úkol

V Praze měnil úkryty, snažil se vyléčit zranění a pomocí smluveného inzerátu hledal svého kolegu. Po atentátu na Heydricha odešel jako první do úkrytu v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje. Zemřel spolu s ostatními parašutisty dne 18. června 1942 vlastní rukou. Atentát na Moravce tak uskutečnit nestihl.

Nacisté jeho tělo pitvali a hlava byla oddělena od těla. Spolu se šesti hlavami ostatních parašutistů měla sloužit jako exponát v německém muzeu zločinu. K tomu však nedošlo, jelikož se všechny hlavy v závěru války ztratily.

Po skončení války byl v roce 1945 in memoriam povýšen do hodnosti nadporučíka pěchoty a v roce 2002 získal hodnost podplukovníka. Jeho jméno je na pamětní desce v Resslově ulici a na památníku padlých v rodné obci. Na jeho počest se v rodné obci koná každoroční turistický pochod.

,
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Nejnovější obrněná vozidla Pandur Armády ČR.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

Nejnovější obrněná vozidla Pandur Armády ČR.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Nejnovější obrněná vozidla Pandur Armády ČR.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Advantage Consulting, s.r.o.
KALIBRAČNÍ TECHNIK Praha - Východ (od 25.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč