Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

‚Je dobře, když děti neposlouchají‘, pedagožka prosazuje výchovu nevýchovou

Lidé

  13:00
PRAHA - Tohle přísní rodiče v Česku neuslyší rádi: je dobře, když děti neposlouchají. Pedagožka Kateřina Králová propaguje novou metodu výchovy a říká, že místo poslušnosti mají děti a rodiče spolupracovat. Funguje to?

Kateřina Králová foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Nevýchova předpokládá, že člověk se musí vzdát všech tradičních výchovných prostředků: bití, vyhrožování, trestání, ale i chválení a odměňování. Co vám pak ale zbude? Jak dítě donutit, aby dělalo, co chceme?

Myslím, že jde o to, stanovit si, co vlastně od výchovy chci. Jestli chci, aby na konci bylo poslušné dítě, které dělá to, co jsem řekla. Nebo aby tam byl zdravě sebevědomý člověk, který ví, co chce, a zároveň je citlivý k druhým. To nikdy není buď A, nebo B. Partnerská výchova, o kterou nevýchovní rodiče usilují, spočívá v tom, že dobře se musí cítit oba. Pokud si tedy řeknete, že chcete vychovat sebevědomé, citlivé dítě, vyjde vám z toho, že žádný z těch tradičních nástrojů stejně nejde používat. Nemohly by fungovat v dospělém světě, tak proč by měly fungovat v tom dětském? Na dospěláka si nedovolíte zařvat, uhodit ho, rozkazovat mu. Víte, že je třeba se dohodnout. Proč to neděláme s dětmi stejně?

LN: Takže jste přímo pro zákaz fyzického trestání dětí?
Bití nedává žádný smysl. Pokud netrestám fyzicky svoji babičku, svého partnera, tak proč bych to měla dělat dítěti? Proč bych měla bít někoho, kdo se ode mě učí, jak tahle společnost funguje? Jen proto, že jsou fyzicky slabší? To je pěkně chabé zdůvodnění. Nehledě na to, že dítě vyroste a tu facku nám klidně může vrátit...

Hry bez hranic. Dělá liberální výchova z našich potomků spratky?

LN: Vraťme se k úvodní otázce: jak se tedy vychovává v Nevýchově?
Vzájemným respektem. Skutečným, žitým zájmem o to, proč dítě říká nebo dělá to, co říká a dělá. Je třeba se ptát, jak určitou situaci vidí dítě, a zároveň být schopní dát mu najevo, jak bychom si to představovali my. A hledat řešení, v němž se budeme cítit dobře oba.

LN: Pro spoustu rodičů je asi představa, že by se měli svého předškoláka ptát na názor, dost nová. Většina z nás vyrůstala v prostředí, kde děti zkrátka poslouchaly dospělé...
No ano, spousta rodičů tady asi zbystří. Ale když říkám, že rodič se má s dítětem na všem domluvit, nemyslím tím, že dítě má vládnout, že ho necháme, ať si dělá, co chce. I „nevýchovný“ rodič je v komunikaci tím dospělým, který ví, jaké následky může mít třeba přebíhání silnice bez rozhlédnutí. Podstata Nevýchovy je v tom, že věříme, že když dítě něco říká, má pro to důvod. Vždycky. Berme prostě děti stejně vážně, jako bereme dospělé. Ony pak nebudou mít potřebu být v opozici. Nepůjde už o to, že je tady nějaký rodič, kterého je třeba poslouchat, ale budete na řešení té situace dva.

LN: Stalo se vám někdy, že to na některé děti nefungovalo vůbec?
Ne. Tam, kde to nefunguje, to rodiče nedělají doopravdy. Berou Nevýchovu jen jako nástroj: teď udělám těchhle pět kroků, ono to nějak zacvakne a dítě konečně udělá to, co chci. Ale to není pravé partnerství a dítě to pozná. Stačí, když si to obrátíte: chtěla byste, aby vám někdo vládl, a v momentě, kdy byste neudělala to, co chce, vám jednu střelil?

Genetika a výchova? Vliv mají tak padesát na padesát, říká spisovatelka Baňková

LN: Nechtěla. Ale já se taky nevztekám, když nedostanu zmrzlinu. Někdy je potřeba, aby poslechly bez debat – třeba při tom přecházení ulice.
Samozřejmě že když se dítě řítí do silnice, musíte ho chytit. Jde ale o to, co nastane potom. Jestli na něj začnete vztekle hartusit: „No podívej se, co děláš, kolikrát jsem ti říkala, že nesmíš běhat do silnice!“ Nebo si k němu sednete na bobek a požádáte ho o pomoc. A použijete slovo „prosím“. Děti už někdy od dvou let mají velkou touhu vám vyjít vstříc, pokud jim to dává smysl. Takže ano, musíte dítě zastavit, ale pak se hned vraťte do parťáckého módu. Popište svoje pocity, řekněte: „Já jsem se o tebe bála.“ Rodiče obecně málo mluví o svých pocitech, jako by nevěřili, že dítě to zajímá, že tomu rozumí. Je to velký problém českých maminek. Jsou specialistky na to, že nalijou všechnu svoji energii do péče o dítě, a zapomínají na sebe a na svoje pocity. Ale tak to nemá být. Ne nadarmo se v letadlech píše, že nejdřív máte nasadit dýchací masku sobě a pak teprve dítěti. Protože když není dobře mamince, nebude dobře ani dítěti.

LN: Dalo by se tedy říct, že většina problémů našich dětí jsou naše problémy?
To zní drsně. Ale v podstatě je to asi pravda. Podle mých zkušeností s tisíci maminek žádné zlobivé a nezvladatelné dítě neexistuje. Dítě dokonale nasává prostředí, ve kterém je. Učíme ho nápodobou, a vůbec si toho nejsme vědomi. A to se týká nejen chování, ale i prožívání a celkového emočního nastavení. Takže když vnitřně vřu, a přitom se tvářím jakoby nic, dítě velmi dobře cítí, že ta moje „pohoda“ není upřímná.

LN: Takže je lepší vybuchnout? Zařvat si?
Je dobré být autentická. Zastavit se, uvědomit si, že mi v té situaci není dobře, a zeptat se sama sebe, co by mi pomohlo. A klidně to přesně takhle říct dětem: „Já mám teď hrozný vztek a potřebuju se jít uklidnit.“ To je jedna z nejdůležitějších lekcí, které mu můžete dát: že všechno se dá nějak řešit, že emoce v sobě člověk nemusí skrývat. Že mají právo je cítit.

Pohlavkující ředitel: Rodiče jsou dnes agresivní, z dětí vychovávají drzouny

LN: Skoro pořád se zmiňujete jen o maminkách. Jako by otcové neexistovali. Znamená to, že do vašeho on-line kurzu se přihlašují jen mámy?
Ne, to vůbec ne. Máme tam řadu tatínků, i když většinou je to tak, že iniciativa vzejde od ženy a muž se pak připojí. O maminkách ale mluvím z jiného důvodu: chlapi totiž výchovu často mají takzvaně na háku. Mám krásný příklad z vlastního života. Když jsem si před lety začala všímat těch nefunkčních vzorců, kterými jsme doma žili, tak jsem našim dětem taky říkala: „Běž a vem si čepičku, obleč se, obuj si boty.“ Taky jsem byla kontrolorka. Kdežto můj muž jim řekl: „Za deset minut před barákem!“ Vyšel ven a tam počkal. Měl to úplně bez stresu!

LN: Všechno to zní hrozně hezky. Ale existují desítky výchovných metod a autoři každé z nich se dušují, že právě ta jejich je správná. Jak si můžete být tak jistá, že Nevýchova je ta nejlepší z nich?
To, jestli si to myslím já, nehraje žádnou roli. Vycházím ze zkušeností tisíců lidí. To, co náš přístup odlišuje od všech ostatních směrů, je, že jsme přestali hledat, jak na děti, a začali hledat, jak s nimi. Když z dítěte uděláte parťáka, dostanete úplně jinou kvalitu vztahu. A to je nakonec to, o co rodičům jde, ne? Pokud přijde někdo s něčím lepším, tak výborně. Ale pokud bych to srovnala s autoritativními výchovnými systémy, tak tam vždycky něco chybí. Buď je to rodič-policajt, nebo rodič-učitel, kteří oba dva chtějí dosáhnout svého – aby je dítě poslechlo. Ve výsledku má dobrý pocit rodič, ale dítě ne. Pak existují nadšenecké, liberální přístupy, tam se zase má dobře dítě, ale ne rodič. A to taky není ono, to jsou takové ty děti, co kopou do sedaček v autobuse, a rodič jim nic neřekne, protože ony přece potřebují mít svobodu. My se snažíme každou rodinu naučit, co funguje právě pro ně. Tak, aby byli všichni v rodině spokojení. A mám pocit, že právě teď k tomu společnost dozrála. Doba se hodně mění.

LN: Jak se mění?
Před 26 lety jsme získali demokracii. Svět je dnes daleko složitější než dřív. Lidé mají na výběr daleko víc možností. A když je učíte být poslušní, místo aby byli zodpovědní a věděli, co chtějí, jak si mají vybrat?

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...