Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Je mi z toho všeho trochu špatně. V divadle končím, řekl Krajčo

Herec Národního divadla Richard Krajčo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herec Národního divadla Richard Krajčo | foto: MAFRA, Dan Materna

PRAHA Zpěvák a herec Richard Krajčo po deseti letech končí v Národním divadle - ať už se odvolaný ředitel Jan Burian vrátí nebo ne. V rozhovoru pro Lidovky.cz připustil, že je z politické situace rozčarovaný. "Nemám kandidáta, kterého bych mohl volit. Ani nalevo, ani napravo," prohlásil Krajčo.

Lidovky.cz: Situace v Národním divadle se mění. V pátek dopoledne nařídil premiér ministrovi kultury, aby vrátil do funkce Jana Buriana. Změnilo se tím vaše rozhodnutí odejít z divadla?
Nezměnilo. Myslím si, že už nejde jen o Národní divadlo, ale o politickou situaci jako takovou. Přečetl jsem si vyjádření pana Rusnoka a když se na to tak dívám, jak se k tomu staví, tak se obávám, že dokud tam budou tito a další pánové a budou plnit předem naplánované čistky, tak se můj postoj nezmění. Měl jsem za to, že vláda odborníků, která slíbí, že nebude provádět žádné změny dokud neprojde parlamentem, žádné změny provádět nebude. Do čtvrtka podle médií udělala vláda přes padesát změn a když jsem si přečetl, že pan Burian bude zpátky instalován, aby byl klid, tak jsem zjistil, že mě celá politická situace jako voliče uráží. A můj postoj zůstává stejný, i když je pravda, že v tom marastu, který se teď děje, se mi obtížně hledá světlo v tunelu. Nedokážu ani říct, koho bych si jako občan představoval, aby tuto zemi vedl. Politická situace je u nás už mnoho let neutěšená, ať vládli ti či oni.

ČTĚTE TAKÉ:

 
Lidovky.cz: Ve čtvrtek byl Burian ve funkci jen pár hodin. Pak ho ministr kultury odstavil. Co si o jeho odvolání myslíte?
Spíš by mě zajímalo, jaký plán pan prezident se svým kabinetem má. Vláda byla dosazena a nikdo ze současných ministrů nemohl dopředu tušit, v jakém rezortu bude působit, Nicméně mají konkrétní plány a činí konkrétní kroky. Nebo se nabízí varianta, že všechno bylo předem dané. A oni teď činí tak, aniž by za to, co způsobí, mohli nést následky. Stejné bylo chování minulých vlád zleva i prava. Myslím, že jde obecně o politickou kulturu. Češi jsou národem, který se rád vyjadřuje na sociálních sítích, ale otevřený nesouhlas tady chybí. A tohle je poslední sirka, která spadla k Národnímu divadlu a člověk má pocit, že divadlo opět pomyslně hoří. A že hoří i všechno to, co se kolem nás děje.

Lidovky.cz: Politická situace vám není lhostejná, co byste chtěl, aby se změnilo? Nemám kandidáta, kterého bych mohl volit - ani nalevo, ani napravo. Chtěl bych jen někoho, kdo přestane řešit stranickou příslušnost a bude se starat o dobro této země. Chci tady vychovávat děti a chtěl bych, aby měly nějaké záruky, jistoty, že když budou poctivě pracovat, dostane se jim důstojného stáří. Aby politika přestala být jen mocenským nástrojem, aby za špatné kroky nesli odpovědní lidé důsledky.  Pan prezident si s touto zemí začal dělat po pár dnech, co chce. Nechci, aby vlády, které přijdou okamžitě po volbách, zapomněly na své sliby. A nechávaly se korumpovat. Je mi z toho všeho trochu špatně. A jediná věc, kterou jsem mohl udělat, bylo vystoupit z Národního divadla, abych dal najevo, že s takovou situací nesouhlasím.
 
Lidovky.cz: Jak se vám pracovalo v divadle, kde se za poslední rok vystřídalo pět ředitelů?
V Národním divadle jsem deset let. Musím uznat, že není příjemné pracovat v prostředí, které je nestabilní a o kterém nevíte, co si myslet. Upřímně řečeno, platy v Národním divadle jsou tak nízké, že to máte spíš jako koníčka. Nevydělám si zde ani tolik jako můj bratr na pile v Trutnově. O plat jde ale myslím až v poslední řadě. Kopat za národní tým je prostě prestiž, je to snem mnoha herců, baleťáků i operních zpěváků. O to horší je to, jak se s divadlem zachází. V čele musí stát někdo, kdo bude schopným divadelním manažerem, který bude schopný divadlo vést, aby přitáhlo pozornost diváků a zaručovalo určité kvalitativní zážitky.

národní divadlo


 
Lidovky.cz: Odejít chce mino jiné i Miroslav Donutil, David Prachař nebo Jan Dolanský. Kdy chcete odejít z divadla vy?
Už nechci nastoupit vůbec. Nebudu hrát ani Richarda III., kterého hrajeme sedm let a představení bylo vždy vyprodané. A dostávalo se mu pochvaly nejen od diváků, ale i od odborné veřejnosti. Ale bohužel nemám jinou možnost. Mohl bych napsat třeba blog, ale jakou to bude mít hodnotu? Žádnou. Ministři se vystřídají, vyhodí se další miliony a nebude se dít nic. A nejde jen o kulturu, která by ještě ke všemu měla být apolitická, ale i ostatní rezorty. Stojím za tím, že kultura je výkladní skříní národa a měla by být svobodná.

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...