19. července 2012 9:41 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Mandelovi blahopřál Clinton, Obama i tisíce dětí

Mandelovi osobně poblahopřál i bývalý americký prezident Bill Clinton. Navštívil ho společně se svou dcerou Chelsea. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mandelovi osobně poblahopřál i bývalý americký prezident Bill Clinton. Navštívil ho společně se svou dcerou Chelsea. | foto: Reuters

KAPSKÉ MĚSTO Bývalý jihoafrický prezident a nositel Nobelovy ceny za mír Nelson Mandela ve středu přijímal gratulace ke svým 94. narozeninám od známých světových osobností, včetně amerického prezidenta Baracka Obamy, i od prostých občanů.

V Jihoafrické republice na jeho oslavu zapělo 12 milionů školáků píseň napsanou speciálně pro něj.

"Mandelův mimořádný život a neochvějná věrnost demokratickým principům a usmiřování je stále světlem naděje pro lidi ze všech prostředí, kteří usilují o důstojnost, spravedlnost a svobodu," citovala agentura ANSA z psaní manželů Baracka a Michelle Obamových.

Mezi gratulanty se objevil například i bývalý americký prezident Bill Clinton, který Mandelu přijel navštívit se svou dcerou Chelsea již v úterý. "Mandelův život je jeden z nejdůležitějších v dějinách civilizace. Všechny nás hodně poučil o životě a jak překonávat překážky," uvedl dnes podle DPA Clinton.

Děti z afrického města Mvezo zpívají Nelsonu Mandelovi k narozeninám. Lidé po celé zemi dělají dobré skutky na počest bývalého prezidenta.

Děti z afrického města Mvezo zpívají Nelsonu Mandelovi k narozeninám.

Oficiální foto z návštěvy Clintona ukazuje Mandelu sedícího v křesle s dekou přes kolena. Podle jeho vnučky Tukwini Mandelové má Mandela "dobrou náladu a vypadá dobře", uvedla agentura DPA. Mandela ovšem již několik let trpí různými chorobami typickými pro stáří.

OSN vyhlásila v roce 2009 18. červenec Mezinárodním dnem Nelsona Mandely. Všichni lidé by se v tento den měli nějak sociálně angažovat a vykonávat nějakou společensky prospěšnou činnost - a to přesně 67 minut. Mandela byl totiž v JAR politicky aktivní 67 let.

Lidovky.cz, ČTK