Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Jméno Mengele mladým moc neříká, pro ostatní je symbolem holocaustu

Josef Mengele | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Mengele | foto: Reprofoto

BERLÍN Nechvalně proslulý "anděl smrti" z vyhlazovacího tábora v Osvětimi Josef Mengele se v Německu stal postavou symbolizující nacistický vraždící systém. Tvrdí to německý historik Klaus Hesse. Jméno tohoto nacistického lékaře je však dnes známé hlavně starší a střední generaci obyvatel Spolkové republiky. Mladším Němcům často už nic neříká.

"Mengele je jako osoba to, co vstupní brána do Osvětimi. Je to symbol tohoto likvidačního systému," soudí Hesse o německém pohledu na Mengeleho, který v koncentračním táboře stojícím na území okupovaného Polska rozhodoval na příjezdové rampě o životě a smrti deportovaných a na jeho obyvatelích prováděl zvrácené vědecké experimenty. Jejich oběťmi byly v mnoha případech děti.

Tímto symbolem se ale podle Hesseho stal až v 60. a 70. letech minulého století, což podle něj souviselo s nástupem tendence v západoněmeckých médiích "personalizovat vinu".

Čtěte také

"Pro média byl Mengele obzvláště přitažlivý, neboť bylo možné tematizovat a problematizovat jeho lékařské experimenty, jeho výzkum dvojčat. V Mengeleho příběhu bylo možné najít také osobní motivaci pachatelů," tvrdí historik.

Po druhé světové válce našel Mengele podobně jako mnoho dalších nacistických zločinců útočiště v Jižní Americe. I tato skutečnost podle Hesseho rodákovi z bavorského Günzburgu, od jehož narození ve středu uplyne 100 let, pomohla dostat se do povědomí Němců.

"Celé toto hledání ukrytých nacistů se v Mengelem jakoby spojilo," přibližuje odborník na takzvanou třetí říši. V současnosti jeho jméno ale vyvolává asociace především starším Němcům.

Tisk jubileum nepřipomíná

Mladší ročníky Mengeleho už moc neznají. To je například vidět v berlínském dokumentačním centru nacistických zločinů Topografie teroru, kde u vystavené lékařovy fotografie mladí návštěvníci většinou neznale kroutí hlavou.

"Ve škole se o něm učí, o hrůzách, které páchal, ale nijak speciálně a až ve vyšších ročnících," uvedl asi osmnáctiletý mladík, který jako jeden z mála ze své generace kladně zareagoval na dotaz na Mengeleho.

Své jméno ale prozradit nechtěl, stejně jako bavit se o skutcích tohoto nacistického zločince, který měl podle odhadů za války osobně na svědomí přes 400 000 lidských životů. Podobně mlčí i německý tisk, který zatím Mengeleho kulaté jubileum nijak nepřipomněl.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...