Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

‚Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme’ Velitel parašutistů Opálka by se dožil 102 let

Nadporučík Adolf Opálka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nadporučík Adolf Opálka. | foto: Archiv VHÚ

PRAHA Pro mnohé splývá jeho podoba zásluhou filmu Atentát s tváří herce Radoslava Brzobohatého. Nadporučík Adolf Opálka, velitel legendární sedmičky parašutistů, která padla po heroickém boji s nacistickou přesilou 18. června 1942 v pražském chrámu svatých Cyrila a Metoděje, by se ve středu dožil 102 let.

Opálka se narodil se 4. ledna 1915 v Rešicích u Moravského Krumlova a po maturitě na obchodní akademii se během vojenské služby přihlásil na vojenskou akademii.

Novopečeného poručíka horské pěchoty těžce zasáhla mnichovská zrada a rozpad republiky v březnu 1939. Již 26. června u Moravské Ostravy opouští okupovanou vlast a záhy s dalšími dobrovolníky odplouvá do Francie. Zpočátku musí sloužit v cizinecké legii v Alžírsku, po vypuknutí války se vrací do Francie, ale po její rychlé porážce odplouvá do Británie.

Těžký bombardér Handley Page Halifax B.III
Heydrichův Mercedes-Benz W142 zničený výbuchem

K osudové změně v jeho životě dochází 19. září 1941, kdy se u skotského jezera Loch Morar účastní náročného diverzního kurzu a hned poté absolvuje parašutistický výcvik v Ringway u Manchesteru. Již jako nadporučík je jmenován velitelem tříčlenné sabotážní paraskupiny Out Distance, kterou s ním tvořili rotný Karel Čurda a desátník aspirant Ivan Kolařík. V noci z 27. na 28. března 1942 jsou vysazeni kvůli navigační chybě místo na Písecku až u Ořechova v blízkosti Telče.

Ampulka jedu, poté kulka

Od té chvíle se jim začala lepit smůla na paty. Ztratili jeden ze zásobníků s materiálem, Opálka si při seskoku poranil nohu a Ivan Kolařík ztratil falešné doklady, v nichž měl proti všem zásadám konspirace fotografii své dívky i s věnováním! Ivan se 1. dubna 1942 otrávil ve Vizovicích ve víře, že gestapo se spokojí s jeho smrtí. Bohužel se mýlil. Rodinu jeho dívky i jeho příbuzné nacisté popravili.

Čurda se později vydal na cestu zrady, která vedla i k smrti Adolfa Opálky. Po atentátu na vraha českých elit a architekta holokaustu Reinharda Heydricha se Opálka počátkem června 1942 ukryl s šesti dalšími parašutisty v pravoslavném chrámu v Resslově ulici. Čurdovou zradou se nacistům podařilo zjistit úkryt parašutistů.

Ti se však v obklíčení odmítnou vzdát a svedou svůj poslední boj, který někteří z nich symbolizují výkřiky: „Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme, slyšíte? Nikdy!“ Sám Opálka, těžce raněný na kůru chrámu, se zastřelil, když předtím ještě spolkl ampulku jedu. Ryzí chlap, skromný a obětavý vlastenec byl z ražby těch, kterých se naší současnosti bohužel poněkud nedostává.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

FIT Dental, s.r.o.
Zubní lékař / ka

FIT Dental, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč