21. července 2017 13:30 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Justina Biebera v Číně zakázali. Vzbuzuje kontroverze a musí napravit své chování

Justin Bieber během koncertu v Pekingu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Justin Bieber během koncertu v Pekingu. | foto: Reuters

PEKING/PRAHA Čínské úřady zjevně nejsou fanoušky populárního kanadského zpěváka Justina Biebera. Třiadvacetiletý zpěvák má zakázáno vystupovat na pevninské Číně. Stále ale může koncertovat v Hongkongu.

Důvodem pro zákaz je Bieberovo „špatné chování“, oznámily úřady, píše čínský server Sohu.

Na internetové stránce sloužící ke komunikaci s Pekingským úřadem kultury zanechal jeden z rozmrzelých fanoušků dotaz: „Prosím, proč není Justinu Bieberovi povoleno vystupovat v Číně? Prosím o detailní vysvětlení. Justin Bieber získal tolik významných ocenění, evidentně je talentovaný a vyniká nad běžnými lidmi. Proč nemají fanoušci na pevninské Číně to privilegium užít si [jeho koncert]?“

Pekingský úřad na dotaz reagoval „detailním vysvětlením“ a děkoval za otázku. Jádrem problému je dle čínských autorit zpěvákovo „špatné chování“. Bieber je totiž nejenom zpěvákem, ale kvůli své popularitě i významnou cizí osobností, která „vzbuzuje kontroverze“. Proto, ve snaze „očistit umělecké prostředí“ a „normalizovat umělecký trh v Číně“, je Bieberovi zakázáno vystupovat. Pekingský úřad rovněž připojil přání, že „doufá, že Bieber bude bez přestávky zlepšovat své chování a mluvu a skutečně se tak stane veřejností milovaným umělcem“.

Jaké konkrétní důvody ale čínské úřady mají, není známo. Během roku 2013, kdy koncertoval v Číně, se nechal svými bodyguardy nosit na Dlouhé zdi. To mohli Číňané chápat i jako urážku.

V roce 2014 se zastavil v japonské svatyni Jasukuni, která je rovněž zasvěcená vojákům. Pro mnoho Číňanů je „uctění japonských vojáků“ velmi vážná urážka. Ve svatyni jsou totiž oslavováni i japonští váleční zločinci z druhé světové války. Sám Bieber na svém Twitteru uvedl, že vůbec netušil, kam jde a k čemu svatyně slouží, informoval server Shanghaiist.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz