18. srpna 2015 14:56 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Je mistrem světa, Hradilek bude teď hercem. Zahraje si vzpurného horolezce Smítku

Vavřinec Hradilek se stal mistrem světa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vavřinec Hradilek se stal mistrem světa. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Jeho strýc Ludvík Hradilek byl známým hercem, který vytvořil slavnou roli Havranpírka z trilogie Osada Havranů, Na Veliké řece a Volání rodu. A kajakář Vavřinec Hradilek s úsměvem a rád tvrdívá: „V minulém životě jsem byl hercem.“ Nyní to stříbrný olympijský medailista může dokázat, bude hrát jednu z hlavních rolí v připravovaném filmu Tenkrát v ráji. Ztvární skutečný příběh vzpurného horolezce Josefa Smítky, jehož popravili nacisté na konci druhé světové války.

Na počátku byl scénárista a producent Josef Urban, který je podepsaný mimo jiné pod známým filmem Habermannův mlýn. Vášnivý vodák, který se s Hradilkem zná a často jezdí na kanálu v Troji. Známého kajakáře doporučil chorvatskému režisérovi Lordanu Zafranovičovi. „Nabídku jsem dostal minulý rok, dlouho jsem přemýšlel, ale od začátku jsem do toho chtěl jít, jen jsem zvažoval své časové možnosti,“ řekl dnes novinářům Hradilek. „Produkce o mě stála, pro mě je to výzva,“ uvedl.

O příběhu horolezce Smítky nevěděl zprvu vůbec nic. Příběh i scénář si přečetl, další informace hledal na internetu. „Příběh a ta postava mě zaujala, ta role je mi blízká. Je to v začátcích, ale je to výzva, na kterou se teď chystám,“ řekl. „Ale jestli překonám strejdu, to nevím,“ pousmál se Hradilek.

Právě jeho časové vytížení mohlo být překážkou. Nyní se vrátil ze závodů SP, chystá se na MS v Londýně, které je i první olympijskou kvalifikací. „Je to vytížení a energie bude soustředěná jinam, ale točit se začíná hned po MS, to je doba, kdy normálně stejně mám volno. Hlavní část se bude natáčet v tuhle dobu. Jsem domluvený, že se bude točit tak, abych já na to měl čas,“ upozornil Hradilek, jehož čeká na podzim příprava na olympiádu.

„Pár lidí z toho nadšených není,“ přiznává kajakář

Jako vrcholový sportovec má zkušenosti před kamerou, ze svých cest tvoří s kamarádem i pravidelné videopříspěvky. „Takže nějaké zkušenosti mám, ale je jasné, že tohle bude něco jiného,“ řekl. „A je také jasné, že pár lidí z toho nadšených není. Trenér, ten přímo jásá,“ pousmál se.

Smítka byl původně pilotem, ale do historie se zapsal jako průkopník lezení v pískovcových skalách Českého ráje, kde zaznamenal několik desítek prvovýstupů. Konce války se nedožil, za vyhýbání se odvodu na totální nasazení, před kterým se skrýval právě v Českém ráji, byl o Vánocích roku 1944 zadržen a v březnu následujícího roku popraven v Terezíně.

Dotočeno by mělo být v zimě, premiéra celovečerního filmu se chystá na podzim příštího roku. Vedle Hradilka budou hlavní role hrát Vica Kerekeš a Karel Roden.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.