Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Kalendář hrdinů: obránce Rozhlasu Jaroslava Zárubu zabily střepiny letecké pumy

Důstojníka vládního vojska zasáhly při obraně budovy rozhlasu v Praze střepiny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důstojníka vládního vojska zasáhly při obraně budovy rozhlasu v Praze střepiny... | foto: VHÚ

PRAHA Když po vypuknutí Květnového povstání vysílal Rozhlas slavnou výzvu ozbrojeným složkám i občanům, neopomněl mezi nimi zmínit ani příslušníky vládního vojska. Tato početně malá protektorátní armáda byla od května 1944 z velké části odsunuta do Itálie, vojáci, kteří zůstali na českém území, se však plně zapojili do protinacistického povstání. Sedm z nich zaplatilo svou odvahu životem, šest z toho v Praze.

Nejvyšší hodnost z padlých vládních vojáků měl štábní kapitán Jaroslav Záruba.

Jaroslav Záruba.

Jaroslav Záruba.

Když v úterý 8. května osobně řídil zpevňování a zvyšování jedné z pražských barikád, byl zasažen střepinami nepřátelské letecké bomby a utrpěl zranění plic a hrdla. Spolubojovníci jej transportovali do Schneiderova sanatoria, kde se ho lékaři snažili zachránit. Přes veškeré jejich úsilí však velitel obrany rozhlasu zemřel prvního dne svobody, 10. května 1945.

Jaroslav Záruba se narodil 26 .dubna 1907 v Třeboni do rodiny stavitele. Po maturitě na gymnáziu absolvoval Právnickou fakultu UK. Od 1. října 1928 nastoupil prezenční vojenskou službu, během níž vystudoval Školu na důstojníky pěchoty v záloze a Vojenskou akademii v Hranicích. Jaroslav Záruba tehdy našel v armádě smysl života a opustil nadějnou profesní dráhu civilního právníka. Od července 1931 velel četě, nejdříve pěšího pluku 22 v Jičíně, od září 1933 cyklistického praporu 1 v Jaroměři.

Prošel pak výcvikem na leteckého pozorovatele pěchoty a až do likvidace československé armády působil u pěšího pluku 21 v Čáslavi, kde velel rotě. Po vzniku protektorátu byl k 30.červnu 1939 propuštěn ze svazku armády a převeden do stavu vládního vojska, sloužil u praporu 1 v Praze. Od roku 1943 měl hodnost hejtmana I. třídy (jak se ve vládním vojsku nazýval štábní kapitán).

Již od roku 1942 se účastnil protinacistického odboje jako člen skupiny štábního kapitána Jana Pulkrábka. Po zahájení Pražského povstání se okamžitě zapojil do bojů o budovu Československého rozhlasu na pražských Vinohradech. Když se podařilo porazit a odzbrojit Němce ovládající objekt, začal organizovat jeho obranu. Velel výstavbě barikád v okolních ulicích a přes ostřelování i letecké bombardování celou dobu povstání setrval na bojovém stanovišti. Nakonec byl zasažen střepinami.

Jeho ostatky pochovali 16. května na pražských Olšanských hřbitovech, později je však přemístili do rodinné hrobky v rodné Třeboni. Památku Jaroslava Záruby připomíná deska na budově rozhlasu, náhrobek v Třeboni i památník před gymnáziem, v němž studoval.

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ Praha
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...