Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Kalendář hrdinů: Gustav Svoboda pod palbou vyprošťoval tanky před Dunkerquem

Na frontě u Dunkerquu. Gustav Svoboda v letech 1944 a 1945 velel předsunuté... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na frontě u Dunkerquu. Gustav Svoboda v letech 1944 a 1945 velel předsunuté... | foto: FOTO VHÚ

PRAHA Ani statečný boj proti německým jednotkám neochránil Gustava Svobodu před komunistickým žalářem. Naopak, spojenecké tanky totiž zachraňoval na západní frontě. Narodil se 30. 9. 1917 ve Vodňanech. Za mobilizace v září 1938 sloužil u dělostřelectva v jižních Čechách. Na Nový rok 1940 opustil domov, společně s bratrem a čtyřmi dalšími dobrovolníky překročil slovenské hranice a přes Maďarsko se dostal do Jugoslávie, kde byl odveden do čs. zahraniční armády.

V Agde v jižní Francii byl v březnu 1940 zařazen do dělostřeleckého pluku 1. Po porážce Francie evakuoval 24. 6. lodí do Velké Británie. Zde byl zařazen do dělostřeleckého oddílu 1.

Češi jako národ švejků? Nikoliv. LN přinášejí v novém seriálu příběhy lidí, kteří ukázali nevšední odvahu nejen ve válečné vřavě.

Na frontě u Dunkerquu v letech 1944 a 1945 velel předsunuté dílně brigádních tankových dílen. Řídil vyprošťování a odsun poškozených tanků z minových polí v nepřátelské palbě. Odrazil německý protiútok střelbou z poškozeného tanku. Za to a zajetí německého rotmistra byl Svoboda vyznamenán čs. medailí Za chrabrost.

Po únoru 1948 zůstal v armádě, Vysokou školu válečnou absolvoval v červnu 1949. Působil jako náčelník týlu 5. dělostřelecké divize. Jako nekomunista a západní voják byl v roce 1955 přeložen na Vojenskou akademii K. Gottwalda jako učitel katedry vojskový týl, 14. 8. 1957 zatčen, nezákonně odsouzen za držení údajně nedostatečně znehodnocených zbraní na 30 měsíců vězení a z hodnosti podplukovníka degradován na vojína.

Gustav Svoboda (1917–2009) se věnoval i vojenským dějinám.

Gustav Svoboda (1917–2009) se věnoval i vojenským dějinám.

V roce 1968 byl soudně rehabilitován, ale za normalizace jeho rehabilitaci MNO nevzalo na vědomí, takže v roce 1978 opustil armádu v hodnosti vojína v záloze. Pracoval jak horník a později v Ústavu skladového hospodářství. Po pádu komunismu byl rehabilitován, povýšen na plukovníka ve výslužbě a 22. 9. 1993 jmenován do hodnosti generálmajora v. v.

Působil v Československé obci legionářské a stal se vojenským historikem. Mnohá témata pro českou historiografii otevíral. Již v roce 1991 uspěl se studií „1. čs. divize ve Francii 1939/1940“ v celostátní soutěži historických prací ČSPB. Počátkem devadesátých let vydal soupis padlých čs. vojáků exilové pozemní armády na západě „Ti, kteří se nevrátili“. Angažoval se také v péči o čs. válečné hroby. V roce 1996 vydal příručku „Čs. válečné hroby v zahraničí“, podávající vůbec poprvé přehled všech bojišť a pohřebišť prvního i druhého odboje. Zemřel v Praze 14. 3. 2009.

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ Praha

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ praha

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Advantage Consulting, s.r.o.
PŘÍPRAVÁŘ VÝROBY - ELEKTROODDĚLENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč