Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Kalendář hrdinů: Josef Pojar - špion s kněžským kolárkem v operaci GUMMIT

Josef Pojar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Pojar | foto: VHÚ

PRAHA Mezi desítkami operací čs. vojenské zpravodajské služby za 2. světové války byla ta s krycím označením GUMMIT jedna z nejkurióznějších – stejně jako její jediný účastník – vídeňský Čech a katolický kněz Josef Pojar.

Narodil se 28. července 1914 ve Vídni. Ve 14 letech vstoupil do řádu těšitelů z Gethseman a roku 1938 byl vysvěcen na kněze. Po anšlusu odmítl službu v německé armádě. Byl za to pak až do roku 1942 nuceně nasazen u Technische Nothilfe. Teprve pak mu byl povolen návrat ke kněžskému povolání. Působil ve svém rodném městě, kde okolo sebe soustředil skupinu asi tří desítek vlastenecky smýšlejících krajanů.

Po několika pokusech navázat kontakt se zahraničním odbojem se mu v březnu 1944 podařilo v rámci operace GUMMIT dostat na území ovládané jugoslávskými partyzány, kteří jej odeslali britským letadlem k Čs. vojenské misi v jihoitalském Bari. Zde prošel zpravodajským a výsadkovým výcvikem a stejnou cestou se po několika týdnech vrátil do Vídně, kde aktivoval činnost své skupiny. Vlastně dvakrát přešel frontu na Balkáně.

Během několika měsíců z Vídně čeští odbojáři dodali Spojencům desítky důležitých zpráv. Koncem roku 1944 se gestapu podařilo skupinu rozbít a některé její členy včetně Pojara zatknout. Nikdo z nich však při výsleších nepřiznal víc, než musel, takže většina z nich se dočkala osvobození.

Po válce Pojar řídil reemigraci vídeňských Čechů do staré vlasti, kam v roce 1946 sám také přesídlil a stal se důstojníkem duchovní služby čs. armády z povolání. Již v té době byl však sledován komunisty ovládanými tajnými službami jako „agent Západu“. Krátce po únorovém převratu, 5. dubna 1948, byl v důsledku provokace Reicinova Obranného zpravodajství (OBZ) při fingovaném přechodu státních hranic zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen na doživotí. Rozsudek byl vynesen 21. prosince 1948 – ve stejný den, kdy Pojara čtyři roky před tím zatklo gestapo.

Z vězení se dostal teprve v roce 1956, další léta však musel trávit v manuálních profesích pod stálým dohledem StB. V roce 1967 se mu podařilo během prázdninové cesty emigrovat a vrátit se do Vídně. K práci duchovního se však již nevrátil a oženil se se svou dlouholetou spolupracovnicí z protinacistického odboje. V rámci polistopadových rehabilitací byl povýšen na plukovníka AČR v. v. Zemřel 3. srpna 1992 ve Vídni.

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ Praha

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!