Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena -4 °C oblačno Předplatné LN
23. března 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Kalendář hrdinů: Zdeněk Vltavský velel deseti obrněncům v povstalecké Praze

Zdeněk Vltavský (1894–1963) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Vltavský (1894–1963) | foto: FOTO VHÚ

PRAHA Nemohl „svoje“ tanky nasadit proti nacistickému vojsku, když ohrožovalo samostatné Československo. Ale na jaře 1945 dostal šanci na reparát. A Zdeněk Vltavský dokázal sestavit jednotku povstalecké útočné vozby s deseti obrněnci.

Plukovník generálního štábu Vltavský se narodil jako Zdenko Waldhütter 8. srpna 1894 v Dolním Městě u Lipnice. Byl jazykově nadaný, bohužel po třech semestrech práv byl v roce 1915 odvelen do války v rakousko-uherském stejnokroji. Na východní frontě byl dvakrát raněn a v červnu 1916 zajat.

Hetzer v barvách ČSR. Povstalcům v Praze v květnu 1945 chyběla těžká technika....

Hetzer v barvách ČSR.

V prosinci 1916 se přihlásil do čs. legií. Pro svou znalost francouzštiny byl přesunut na francouzskou frontu. Od 14. listopadu 1917 byl zařazen do 21 .čs. střeleckého pluku v Cognaku. V červnu 1918 odjel do pole jako velitel jeho 5. roty a zúčastnil se bojů v Alsasku a u Terronu. Po návratu do vlasti byl koncem ledna 1919 opět raněn v bojích na Těšínsku.

Sloužil poté jako důstojník v čs. armádě. Od listopadu 1923 byl přemístěn ke 2. (zpravodajskému) oddělení hlavního štábu. V době procesu proti maďarskému špionovi Vojtechu Tukovi v roce 1929 působil jako soudní znalec a značnou měrou přispěl k Tukovu odsouzení. V roce 1931 byl určen jako vojenský přidělenec čs. vyslanectví v Paříži s akreditací pro Francii, Belgii, Švýcarsko a Velkou Británii. Proto si počeštil své německy znějící jméno Zdenko Waldhütter podle rodného jména své matky na Zdeněk Vltavský. V letech 1935–1939 pak sloužil nejprve jako zástupce velitele a poté jako velitel Pluku útočné vozby 1 (což byl dobový odborný termín pro tankový pluk) v Milovicích.

Češi jako národ švejků? Nikoliv. LN přinášejí příběhy lidí, kteří prokázali nejen ve válkách nevšední odvahu.

Za mobilizace v září 1938 působil jako podnáčelník štábu 1 .armády „Havlíček“ v Čechách. Po nacistické okupaci byl převeden na ministerstvo financí jako úředník a v roce 1941 byl jako bývalý legionář dán do výslužby. Za okupace byl aktivní účastník odboje v organizacích Obrana národa, RU-DA a zpravodajská skupina generála S lunečka („Alex“).

Dne 2. dubna 1945 jej pplk.gšt. František Bürger pověřil vybudováním tankové jednotky pro připravované povstání v Praze. Tento úkol plk. gšt. Vltavský splnil av době povstání velel pražským povstaleckým jednotkám útočné vozby, které do boje proti nacistům nasadily deset obrněných vozidel. Z armády byl propuštěn v roce 1948 a vystěhován z Prahy. Byl zaměstnán jako skladník a dále šikanován komunistickým režimem. Žil v Ledči nad Sázavou, kde 17 .března 1963 zemřel. Zdeněk Vltavský byl rehabilitován v roce 1991.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.