Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Karl Lagerfeld - excentrická tvář Chanelu slaví osmdesátiny

Karl Lagerfeld | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karl Lagerfeld | foto: Reuters

BERLÍN/PRAHA Na módních akcích je Karl Lagerfeld nepřehlédnutelný - dlouhé bílé vlasy stažené do ohonu, nezbytné tmavé brýle, masivní prsteny a v ruce vějíř. Německý designér s přezdívkou Císař zanechal svůj oblíbený černo-bílý otisk hned u několika značek, úspěch slaví i jako fotograf.

Posledních 30 let je jeho jméno spojeno se samotnou špičkou haute couture - módním domem Chanel. Lagerfeld se v neděli 8. září dožil 80 let.

Podle rodného listu se měl narodit v roce 1933 v Hamburku. Lagerfeld sám však tvrdí, že na svět přišel až o pět let později. "Je mi to jedno, nesnáším oslavy narozenin," mlží návrhář, jehož otec pocházel z rodu švédských obchodních bankéřů, který zbohatl na kondenzovaném mléce. Matka byla německou violoncellistkou. Podle zlých jazyků jsou Lagerfeldovy hrátky s věkem jen dalším z jeho výstředních kousků.

Psali jsme:

Vyznavač kultivovaného "dandy stylu" navrhuje vedle oděvů i boty, porcelán, brýle, parfémy, divadelní a filmové kostýmy (pro zpěvačku Kylie Minogue připravil část oblečení na turné Showgirl) i bytové interiéry. Provozuje vlastní vydavatelský dům, vlastní značku a také nadále rozšiřuje svoji sbírku vějířů.

Lagerfeld, který odmítá používat mobilní telefon, SMS a e-mail, nic neponechává náhodě - své návrhy osobně provází od prvního náčrtu až po finální komunikaci s tiskem.

Na vrcholu módního Olympu stanul v roce 1983, kdy přijal místo šéfdesignéra Chanelu. Později přišel i s vlastní luxusní značkou Lagerfeld Gallery, která zaštiťuje celou řadu obchodních aktivit.

Navrhoval pro Chloé i H&M

V roce 2004 ale vytvořil i kolekci, která nebyla určena jen pro ty nejbohatší - spojil se se švédským koncernem Hennes&Mauritz (H&M). Svého Lagerfelda si tak mohl koupit kdokoli z ulice a lidé se o kousky doslova prali. Návrhář však už prý nic podobného nikdy opakovat nehodlá.

Lagerfeld, který dlouhá léta pobývá ve Francii, od mládí hovoří čtyřmi jazyky: francouzsky, anglicky, italsky a německy. Vždy se zajímal o historii a hlavně také rád kreslil, takže rodiče ho poslali studovat přímo do Mekky umělců - do Paříže.

V roce 1955 zaslal svou módní kresbu do soutěže organizované mezinárodní vlnařskou společností. Vítězem se tehdy sice stal devatenáctiletý Yves Saint Laurent, jeho vrstevník Karl ale získal cenu za nejlepší návrh vlněného pláště.

Karl Lagerfeld s modelkou.

Karl Lagerfeld s modelkou.

Jedním z porotců byl i Pierre Balmain, který mu poté nabídl práci ve svém studiu. Lagerfeld tam zůstal tři roky a naučil se kreslit, stříhat, šít, vybírat materiály a doplňky. Poté přešel do salónu Jeana Patoua, kde už mohl sám navrhovat kolekce.

V 70. letech do Lagerfeldova života vstoupila značka Chloé a jeho přehlídky se vždy dvakrát ročně staly přední událostí módní branže. O několik desetiletí později proslavil modelku Claudii Schifferovou, která se stala jeho múzou.

Kromě práce, fotografování (nafotil například kampaň pro šampaňské Dom Pérignon), knih či Francie 18. století je Lagerfeldovou láskou i dobový nábytek. S jeho pořizováním začal záhy po svém příchodu do Paříže. Do návrhářovy sbírky patří také nejrůznější textilie, plastiky a obrazy.

Mnoho z nich našlo své místo v Lagerfeldových četných nemovitostech, do kterých se ale jen málokdo podívá. Některé věci se však objevují v aukcích, návrhář totiž sbírky čas od času rozprodává. V roce 2008 byl španělským deníkem El Mundo vyhlášen nejelegantnějším mužem světa.

Francouzského prezidenta považuje za pitomce

Excentrický Lagerfeld před časem šokoval i tím, jak radikálně dokázal změnit svoji image - podařilo se mu zhubnout 42 kilogramů. O dietě a receptech pak spolu se svým lékařem napsal knihu. "Není to zázračná dieta, tak jako při každé, i zde šlo o disciplínu," řekl.

Když se prý jednou díval na fotografie, kde měl svých 102 kilogramů, tak si pomyslel: "Matka by zešílela, kdyby mě viděla. Podle ní byla hanba mít velikost větší než 38." Od té doby se údajně pyšní velikostí XS.

Lagerfeld je také proslulý svými kontroverzními výroky, označil například v jednom rozhovoru francouzského prezidenta Françoise Hollanda za pitomce a také veřejně podpořil sňatky homosexuálů, jejichž povolení ve Francii letos v dubnu vyvolalo masivní protesty po celé zemi.

,

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...