Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Gottovi je 75. Jako Říp, jako Karlův most, řekli o něm Havel či Dostál

Lidé

  12:15aktualizováno  13:05
PRAHA - Na rozdíl od velkých oslav kulatin před pěti lety v pražské O2 areně letos žádné oslavy narozenin, které má 14. července, nechystá. Místo toho dokončuje nové album a chystá další velké turné.

Dvacáté zakřivené zrcadlo převzal Karel Gott foto: ČTK

"Narozeniny si vůbec neuvědomuju, věk není žádná zásluha. Důležité je, jak jsem ty léta využil. A já mám pocit, že nemám důvod něčeho litovat. I z nedobře provedených nebo nezvážených věcí jsem si odnesl poučení," řekl Gott.

Písně pro Gotta

Zpěvák, který se drží na špici domácí pop music téměř půl století, na podzim představí tuzemskou nahrávku plnou nových skladeb od českých, slovenských a německých autorů. "Vyjde album, na které jsem o písničky požádal naše zpívající autory, tedy potažmo mé kolegy. Napsali je přímo pro mě, tak jak mě vidí nebo by chtěli slyšet," dodal.

Písničku pro Gotta na ni napsali například Michal Malátný ze skupiny Chinaski, Radek Banga, Martin Chodúr, Petr Bende, Miro Žbirka, Michal David, Vašo Patejdl, Viktor Dyk, Boris Urbánek a Petr a Pavel ORM. Sám Gott je na informace k albu poměrně skoupý. "Autory netajíme, ale rád o nahrávkách mluvím, až když je natáčení hotové a výsledek práce k dispozici," vysvětlil.

Karel Gott

narodil se 14. července 1939 v Plzni, vyučil se elektromontérem v ČKD v Praze-Vysočanech, od roku 1958 zpíval v pražských kavárnách Reduta či Vltava, v roce 1960 byl přijat na Státní konzervatoř v Praze, kde vystudoval operní zpěv.

V roce 1963 nastoupil do angažmá v divadle Semafor, v roce 1965 založil s bratry Jiřím a Ladislavem Štaidlovými divadlo Apollo, s nímž mj. účinkoval v Montrealu na Expu'67.

Milníkem v jeho kariéře bylo v roce 1967 šestiměsíční angažmá v hotelu New Frontier v Las Vegas. V USA pak zpíval ještě mnohokrát, vrcholem byly dva koncerty v newyorské Carnegie Hall (2000 a 2005). Podstatnou část kariéry strávil v Německu. V roce 1968 reprezentoval Rakousko na Velké ceně Eurovize v Londýně.

Půl století úspěchu

Již půlstoletí vyprodává koncertní haly nejen v Čechách, Německu či Rusku a jeho jméno znají snad ve všech koutech světa. Karel Gott už není jen nejpopulárnějším českým zpěvákem všech dob a žánrů, mnozí už o něm hovoří jako o fenoménu české (i německé) pop music. A ani v pětasedmdesáti letech se "zlatý hlas z Prahy" do důchodu nechystá. A proč taky, když se stále těší přízni publika, v němž se navíc mísí všechny věkové kategorie.

Proč je Gott 50 let pro velké publikum stále "božským Kájou"? Jen výjimečným talentem to není. Například podle jeho kamarádky, zpěvačky Yvonne Přenosilové, je Gott tak populární "díky neuvěřitelné pokoře k publiku a tvrdému přístupu k sobě samému". I ostatní jeho známí se shodují, že Gott je profesionál a perfekcionista, který se prý připravuje stejně zodpovědně na koncert v hale jako na koncert v domově důchodců.

"My muzikanti jsme po každým koncertu, ať to bylo v Hamburku nebo v Moskvě, už byli v hospodě dávno ožralí, a on ještě mluvil s poslední paní, které se podepisoval do památníku," vzpomněl na čtvrtstoletou spolupráci s Gottem hudebník Ladislav Štaidl.

Posel dobrých zpráv

Sám Gott ke své popularitě mimo jiné řekl: "Jsem posel dobrých zpráv, ne zpěvák, který si dává přespříliš záležet na nějakých sebezpytných, hlubokých a všekritizujících textech." Mnozí oceňují též Gottův smysl pro humor a sebeironii, s níž se nakonec vypořádal i s kauzou "zombie". Tohoto označení se mu dostalo v lednu 2000 v novinovém článku kvůli chystanému vystoupení na výstavě Expo 2000 v Hannoveru. Gott zprvu reagoval uraženě a účast odmítl, nakonec ale, i kvůli kampani německých fanoušků, na Expu vystoupil a opět slavil úspěch. A po čtyřech letech v textu Michala Horáčka zpíval: "Pohřbili mě stokrát a já jsem stokrát vstal. A bude-li co zpívat, tak budu zpívat dál."

Řekli o Gottovi:

"Karel Gott je pro mě příkladem profesionální kontinuity, je jako ta hora Říp, co tady pořád stojí..." - prezident Václav Havel v dopise, přečteném v červenci 1999 na koncertě, jenž byl dárkem kolegů ke Gottovým šedesátinám

"Místo aby byli vůči němu agresivní, tak mu svorně zazpívali Včelku Máju. Protože na ní vyrostli." - skladatel Karel Svoboda o tom, jak s Gottem potkali v Německu větší skupinu motorkářů

"Štěstí, že se Karel Gott narodil tam, kde se narodil. Žít tady a umět dokonale anglicky, bylo by nás hodně bez práce." - britský zpěvák Cliff Richard (z knihy Posel dobrých zpráv)

"Tento zombie mě pronásleduje od dětství. Od poloviny 60. let kazí vkus už několika generacím. Teď ho pojede kazit Němcům do Hannoveru." - architekt Zdeněk Lukeš v Lidových novinách v lednu 2000 k chystané účasti Gotta na výstavě Expo 2000 v Hannoveru

"Karel Gott, ten pro naši zemi znamená totéž, co Karlův most." - ministr kultury Pavel Dostál při obhajobě Gottovy účasti na Expo 2000 (z knihy Posel dobrých zpráv)

"Karel udělal pro naši zábavnou hudbu opravdu mnoho a nebýt jeho, jistě by ještě spousta lidí na celém světě nevěděla, kde leží a kam patří stověžatá Praha..." - zpěvák Jiří Korn.

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...