Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Kate si koně od Čechů neužije, má alergii

Kate Middletonová na oficiální návštěvě Severního Irska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kate Middletonová na oficiální návštěvě Severního Irska. | foto: Reuters

KLADRUBY NAD LABEM Česká republika věnuje princi Williamovi a Kate Middletonové jako svatební dar starokladrubského koně. Příští středu o vyslání pětiletého hřebce jménem Alta do Británie rozhodne vláda, potvrdila informaci mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Dvořáčková.

Snoubenka prince Kate je ovšem známá tím, že je na koně alergická. Dokonce se na Williama ani nechodila dívat, když hrál pólo. Spekulovalo se i tom, že by se žádní koně neúčastnili svatebního průvodu, sama nevěsta přijede na obřad Rolls-Roycem.

Šance k propagaci
Podle ministra zemědělství Ivana Fuksy je to mimořádná šance, jak propagovat Českou republiku, slavný hřebčín, jeho unikátní chov a jak rozšířit výjimečné koně po panovnických dvorech Evropy. "Byla by to prezentace České republiky i našeho hřebčína, my bychom si toho považovali," řekl ředitel Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem Jan Höck.

Anketa

Proč se zajímáte o britskou královskou svatbu?

Je to významná státnická událost 255
Čechám chybí monarchie, tak si to vynahrazuju takto 442
Je to hezká podívaná 780
Nezajímá mne vůbec 1488

Hřebčín vybral pětiletého hřebce Alta z linie Favory. Je to jedna z nejstarších čistokrevných linií starokladrubských koní. Veškerý výcvik už má kůň za sebou a je předurčený k tomu, aby byl plemeníkem.

"Je to bělouš, teď ještě není úplně vybělený, ale do budoucna bude. U těchto koní to bývá do desátého roku věku," uvedl Höck.

Hřebec má podle ředitele vynikající původ. Otec koně se účastnil mistrovství světa, Evropy i mezinárodního závodu ve Winsdoru.

Sám Favory Alta XXI - 30 je vycvičen k práci se sedlem i v zápřeži. Podle ředitele hřebčína je darovaný kůň "díky typickému exteriéru, bezvadné mechanice pohybu a perfektnímu charakteru vhodným adeptem na pokračování linie Favory". Doufá, že si britští královští novomanželé po nějaké době vyberou v Kladrubech pro darovaného hřebce kobylku.

Hřebčín v Kladrubech pravidelně dodává koně švédskému a dánskému královskému dvoru. Ředitel Höck doufá, že by se se starokladrubáci mohli zalíbit i v Británii.

-

Národní hřebčín je nejstarším velkým hřebčínem na světě, existuje 432 let. Kladrubský hřebčín a kmenové stádo běloušů je od roku 2002 národní kulturní památkou.

Hřebčín v Kladrubech již navštívili dva členové britské královské rodiny. V roce 2007 tam zavítala dcera královny Alžběty II. princezna Anna, o 11 let dříve Kladruby navštívil manžel panovnice princ Filip.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...