12. června 2013 16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Cimrmanovo nebe. Připomeňte si, kdo navždy opustil jedinečný soubor

Ladislav Smoljak (uprostřed) na archivním snímku z 31. prosince 1997 ve hře divadla Járy Cimrmana Záskok, vlevo je Václav Kotek, vpravo Jaroslav Weigel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Smoljak (uprostřed) na archivním snímku z 31. prosince 1997 ve hře divadla Járy Cimrmana Záskok, vlevo je Václav Kotek, vpravo Jaroslav Weigel. | foto: ČTK

Na české scéně funguje Divadlo Járy Cimrmana přes 45 let. V posledních třech letech ale sčítá bolestné ztráty. Připomeňte si, kdo navždy opustil jedinečný soubor sídlící v žižkovské štaci a zamířil do Cimrmanova nebe.

Ladislav Smoljak

Před třemi lety, v červnu 2010, přišlo Divadlo Járy Cimrmana o svého zakladatele. Po dlouhodobé chorobě zemřel ve věku 78 let v kladenské nemocnici herec a režisér Ladislav Smoljak, kterého postava "zneuznaného českého génia" provázela celý umělecký život. Spolu s kolegou Zdeňkem Svěrákem totiž Járu Cimrmana stvořil a úspěšně postavu převedli i na filmové plátno. 

Ladislav Smoljak během čtené zkoušky

Ladislav Smoljak během čtené zkoušky

Pavel Vondruška

Rok po Smoljakově odchodu zemřel další z "cimrmanologů". Populární herec a muzikant Pavel Vondruška podlehl zranění, které si způsobil, když nešťastnou náhodou spadl do orchestřiště Stavovského divadla, po kterém provázel skupinu zahraničních turistů. V souboru byl specialistou na hudební vystoupení. Bylo mu 85 let.

Pavel Vondruška (na archivní fotografii z roku 2000).

Pavel Vondruška (na archivní fotografii z roku 2000).

Jan Kašpar

Posledním z herců, kteří  Divadla Járy Cimrmana opustili, byl Jan Kašpar, který zemřel v úterý. V divadle pracoval od roku 1975, nejdříve jako kulisák a technik. Postupem času se vypracoval na stálého člena hereckého souboru. Ačkoli na konci 80. let po pádu ze stromu ochrnul a zůstal upoutaný na invalidním vozíku, nikdy se divadla a spolupráce se svými hereckými kolegy nevzdal. Svěrák se Smoljakem mu pak psali role "na tělo". Bylo mu 60 let.

Herec Jan Kašpar

Herec Jan Kašpar

Jaroslav Vozáb

První velkou ztrátu utrpělo divadlo už v roce 1988, kdy zemřel herec, překladatel a Jaroslav Vozáb. Ovládal několik světových jazyků a v mužském souboru často ztvárňoval ženské postavy. Vozáb skonal náhle, ve svých 68 letech dostal infarkt. Zahrál si i ve filmech Marečku, podejte mi pero!, Postřižiny nebo ve snímku Kulový blesk.

Jaroslav Vozáb

Jaroslav Vozáb

apeAlena Pecháčková
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.