Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Budovatelé kapitalismu

Kdyby stát dodržel dohodu, IPB tady mohla být dodnes, říká bývalý člen vedení Libor Procházka


Libor Procházka | foto:  Dan Materna, MAFRA

Premium Rozhovor
PRAHA - Mohli jsme být největší česká banka, se zahraničním kapitálem, ale v Čechách vyrostlá a v Čechách fungující, říká Libor Procházka Investiční a poštovní banka byla úspěšný projekt s velkým potenciálem. Šlapali jsme na paty České spořitelně. Vše ale skončilo zásahem policie v červnu 2000. Stát nejednal fér, když upřednostnil předání do rukou ČSOB, říká v rozhovoru pro LN bývalý místopředseda představenstva IPB.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Příběh Investiční a poštovní banky (IPB) se začal psát v roce 1990, kdy vstoupila na trh ještě jako státní peněžní ústav. Velmi rychle vybudovala síť poboček a byla průkopníkem nových produktů, které dokázaly oslovit nejširší podnikatelské vrstvy i veřejnost. Byla také největším správcem aktiv z kuponové privatizace. Úspěch IPB nabourával poměry na trhu, který měly rozdělený Česká spořitelna, Komerční banka a ČSOB. 

Budovatelé kapitalismu

IPB provokovala centrální banku, politiky i svou bankovní konkurenci „vynalézáním“ nových bankovních produktů i přístupů k řešení finančních problémů. To se podepsalo na jejím pádu, jenž byl největším krachem v historii českého bankovnictví.

LN: Kdo vymyslel projekt IPB?
Musím se přiznat, že tohle nevím. Já jsem v těch rozhodovacích stupních nahoře nebyl. Byl jsem ve Státní bance československé (SBČS), v přípravném výboru pro vznik Investiční banky. V tom týmu bylo nějakých dvacet třicet lidí. Začínali jsme z nuly. Investiční banka měla být specializovaná banka. Po listopadu 1989 se to uvolnilo a řeklo se dobře, bude to univerzální banka. Zvenku přišli profesor Miroslav Tuček a Jiří Tesař, kteří měli být novými šéfy banky.

Reforma bankovnictví se chystala už během 80. let. Kromě SBČS, která vedle funkce emisní banky vykonávala i funkci banky pro podniky, mělo být několik menších komerčních bank. Komerční banka pro Česko, slovenská Všeobecná úverová banka a Investiční banka. To měla být specializovaná a federálně působící banka jen pro určité úvěry.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se