Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Premium

Kdyby stát dodržel dohodu, IPB tady mohla být dodnes, říká bývalý člen vedení Libor Procházka


Libor Procházka | foto:  Dan Materna, MAFRA

Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

PRAHA Mohli jsme být největší česká banka, se zahraničním kapitálem, ale v Čechách vyrostlá a v Čechách fungující, říká Libor Procházka Investiční a poštovní banka byla úspěšný projekt s velkým potenciálem. Šlapali jsme na paty České spořitelně. Vše ale skončilo zásahem policie v červnu 2000. Stát nejednal fér, když upřednostnil předání do rukou ČSOB, říká v rozhovoru pro LN bývalý místopředseda představenstva IPB.

Příběh Investiční a poštovní banky (IPB) se začal psát v roce 1990, kdy vstoupila na trh ještě jako státní peněžní ústav. Velmi rychle vybudovala síť poboček a byla průkopníkem nových produktů, které dokázaly oslovit nejširší podnikatelské vrstvy i veřejnost. Byla také největším správcem aktiv z kuponové privatizace. Úspěch IPB nabourával poměry na trhu, který měly rozdělený Česká spořitelna, Komerční banka a ČSOB. 

Budovatelé kapitalismu

IPB provokovala centrální banku, politiky i svou bankovní konkurenci „vynalézáním“ nových bankovních produktů i přístupů k řešení finančních problémů. To se podepsalo na jejím pádu, jenž byl největším krachem v historii českého bankovnictví.

LN: Kdo vymyslel projekt IPB?
Musím se přiznat, že tohle nevím. Já jsem v těch rozhodovacích stupních nahoře nebyl. Byl jsem ve Státní bance československé (SBČS), v přípravném výboru pro vznik Investiční banky. V tom týmu bylo nějakých dvacet třicet lidí. Začínali jsme z nuly. Investiční banka měla být specializovaná banka. Po listopadu 1989 se to uvolnilo a řeklo se dobře, bude to univerzální banka. Zvenku přišli profesor Miroslav Tuček a Jiří Tesař, kteří měli být novými šéfy banky.

Reforma bankovnictví se chystala už během 80. let. Kromě SBČS, která vedle funkce emisní banky vykonávala i funkci banky pro podniky, mělo být několik menších komerčních bank. Komerční banka pro Česko, slovenská Všeobecná úverová banka a Investiční banka. To měla být specializovaná a federálně působící banka jen pro určité úvěry.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu iDNES Premium.

První měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně.
Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte premium? Přihlaste se

iDNES Premium

Staňte se členem a získejte navíc:

  • Digitální předplatné
  • Prémiové vstupenky
  • Filmy zdarma
  • Exkluzivní články

a mnoho další zábavy

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.