31. října 2017 20:26 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

‚Když se modlím, někdy usnu,‘ přiznal papež František

Papež František. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František. | foto: Reuters

VATIKÁN Papež František přiznal, že při modlení občas usne. Zároveň ale ujistil, že jde o jeden z mnoha dalších způsobů, jak „světit boží jméno“. Hlava římskokatolické církve tak v v úterý odvysílaném pořadu italské televizní stanice TV2000, která se věnuje otázkám církve, odkázala na část modlitby Otče náš, v níž se užívá věty: „Posvěť se jméno tvé“.

„Já také, když se modlím, někdy usnu,“ řekl papež. Dodal, že svatá Terezie od Dítěte Ježíše, francouzská řeholnice z konce 19. století, se k tomu také přiznala a tvrdila, že se to Bohu líbí. Vlastním jménem Thér?se Martinová byla velkou postavou karmelitánského řádu, kterou papež Jan Pavel II. v roce 1997 prohlásil za „učitelku církve“. Zemřela v pouhých 24 letech na tuberkulózu.

„Jde o jeden z mnoha způsobů, jak světit boží jméno, cítit se jako dítě v náručí,“ řekl papež s tím, že není lepší příležitosti k usnutí. Svěcením či uctíváním božího jména je míněno mezi křesťany v podstatě Boha uznávat, chválit ho, zjednávat mu úctu a čest a žít podle jeho přikázání.

Papež František ve svých 80 letech kypí energií, když se setkává s davy lidí, poznamenala agentura AFP. Když se ale modlí, tváří se poměrně vážně, často se skloněnou hlavou a zavřenýma očima.

Podle vatikánských zdrojů chodí papež pravidelně spát ve 21:00 a vstává ráno v 04:00. Po obědě si dopřává siestu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz