13. listopadu 2009 14:51 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Klaus ocenil psychiatra Cyrila Höschla čestnou plaketou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 20Diskuse
Václav Klaus předal 13. listopadu psychiatrovi Cyrilu Höschlovi čestnou Zlatou plaketu prezidenta republiky k jeho 60. narozeninám  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus předal 13. listopadu psychiatrovi Cyrilu Höschlovi čestnou Zlatou plaketu prezidenta republiky k jeho 60. narozeninám | foto: ČTK

PRAHA Prezident Václav Klaus dnes na Pražském hradě vyznamenal psychiatra Cyrila Höschla. Při příležitosti jeho 60. narozenin mu předal Zlatou plaketu prezidenta republiky. Höschl je mezinárodně uznávanou kapacitou ve svém oboru. Kromě vedení Psychiatrického centra v Praze a přednášení na univerzitách je například prezidentem Evropské psychiatrické asociace. Kromě odborné činnosti se zasloužil také o popularizaci psychiatrie a usiluje o to, aby obor ztratil společenské stigma.

"Já to beru především jako ocenění za určitou viditelnost, kterou se podařilo pro poměrně zanedbaný obor za posledních dvacet let vydobýt, trochu posunout veřejné vnímání toho stigmatu, který tento obor s sebou od středověku přináší, stigmatu něčeho negativního, o čem veřejnost raději nechce ani vidět ani slyšet," řekl Höschl po přijetí u prezidenta.

Klaus při předání plakety zdůraznil, že Höschl je ve svém oboru znám nejen v ČR, ale i ve světě. Ocenění si podle něj zaslouží nejen za svou činnost v psychiatrii, ale i za širší veřejné působení. Höschl se specializuje na neuroendokrinologii a psychiatrii.

Na svém kontě má více než 100 vědeckých prací, článků a recenzí, mimo jiné monografie Nejdůležitější neuroendokrinní testy v psychiatrii (1986) a Neuroendokrinologie v psychiatrii (1989). V 80. letech přednášel v Kanadě a USA a do čela Psychiatrického centra (dříve Výzkumný ústav psychiatrický) nastoupil v roce 1990.

Kromě toho zastával i řadu dalších významných funkcí. V současné době je profesorem psychiatrie na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kde byl v letech 1997 až 2003 proděkanem, a na Lékařské fakultě Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicích.

V roce 1996 se také neúspěšně ucházel o senátorský mandát za ODA. V Praze 8 však v konkurenci kandidátů za ODS a ČSSD skončil v prvním kole na třetím místě. O rok později se o něm uvažovalo jako o možném ministrovi vlády Josefa Tošovského.

ČTK, Lidovky.cz
  • 20Diskuse