17. srpna 2018 17:18 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zabil krokodýla nožem a jeho dům připomíná zoo mrtvých zvířat. CBS natočila reportáž o Kmoníčkovi

Velvyslanec v USA Hynek Kmoníček s kůží hada v pozadí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velvyslanec v USA Hynek Kmoníček s kůží hada v pozadí. | foto: REPRO/CBS NEWS

WASHINGTON/PRAHA Český velvyslanec ve Spojených státech zaujal americká média svou neobvyklou zálibou. Ve volném čase se baví lovem a jeho dům ve Washingtonu zdobí trofeje zabitých zvířat. Uvedla to americká televize CBS News.

Hynek Kmoníček se během své diplomatické kariéry dostal do řady zemí na několika kontinentech a v některých z nich se zúčastnil také lovu. V jeho domě je tak mimo jiné k vidění vycpanina australského klokana, kůže dlouhého hada zabitého v Indii, mongolský vlk a také zbytky krokodýla, kterého si Kmoníček dovezl ze Súdánu. Jeho dům prý připomíná zoo mrtvých zvířat.

Krokodýla v Súdánu zabil nožem. Techniku se údajně naučil od své diplomatické protistrany. Kolegové mu poradili, aby nůž zapíchl zvířeti do lebky v prostoru mezi očima. Pro krokodýla je to slepé místo.

Hynek Kmoníček ukazuje reportérce CBS kůži z krokodýla, kterého ulovil v Súdánu.
„Nejsem profesionální zabiják,“ řekl Kmoníček pro CBS.

„Jestli bych to udělal za normálních okolností? Ne, udělal jsem to jako součást svojí práce,“ popisuje Kmoníček svou strategii jak se sblížit s diplomatickými kolegy a lépe pochopit místní mentalitu. Samotné zabití krokodýla mu pak prý výrazně pomohlo, když vyjednával o propuštění rukojmích.

Had, kterého Kmoníček zabil v Indii, prý zase číhal v kanalizaci blízko diplomatova domu. Kmoníček hada vytáhl a mačetou mu usekl hlavu. V tu chvíli prý netušil, jak je had vlastně dlouhý.

„Nejsem profesionální zabiják,“ řekl Kmoníček pro CBS.

„Nejsem profesionální zabiják,“ řekl Kmoníček pro CBS.

Svou zálibu v lovu vnímá Kmoníček jako podstatnou součást své práce. „Jsi skutečný muž? Nebo jen další Evropan?“ popisuje Kmoníček skeptický přístup partnerů na jeho diplomatických misích. „Někdy se prostě musíte předvést a někdy se prostě nebohé zvíře stane obětí,“ vysvětlil Kmoníček.

Sama reportérka Kylie Atwoodová po reportáži s českým velvyslancem řekla: „Abych byla upřímná, nikdy jsem žádného takového ambasadora neviděla.“ Celá situace jí prý přišla surrealistická. Podle ní jsou domy velvyslanců většinou vyzdobeny uměleckými díly, historickými fotografiemi a nejrůznějšími oceněními. Z tohoto koloritu ale Kmoníčkovo sídlo výrazně vybočuje.

Ve Spojených státech zatím Kmoníček ještě nelovil. Na otázku, jestli by si vyrazil zastřílet se syny Donalda Trumpa, kteří jsou oba nadšenými lovci, odpověděl: „No, pokud by se naskytla příležitost, určitě bych šel.“

Ondřej Krutilek

Najdete na Lidovky.cz