Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Nová fakta o upálení Jana Zajíce: kyselinu před smrtí nevypil

Jan Zajíc – Pochodeň číslo 2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Zajíc – Pochodeň číslo 2 | foto: ČTK

PRAHA Dosud nezveřejněná fakta a fotografie o upálení Jana Zajíce přináší kniha historik Branislava Dorka, který při jejím vzniku spolupracoval se Zajícovou rodinou. Nově objevenou okolností je například to, že Zajíc před svým upálením 25. února 1969 kyselinu nevypil, jak tvrdily dříve publikované dokumenty.

"Historik Dorko přesně zjistil, jak postupovala jeho sebeoběť a poslední den téměř po hodinách zdokumentoval,“ řekl pro Český rozhlas předseda Matice Slezské v Opavě Vlastimil Kočvara. Matice Slezská knihu Jan Zajíc vydala.

To, že Jan Zajíc vypil před zapálením kyselinu se tradovalo již od jeho smrti. Měl tak učinit proto, aby mu kyselina spálila hlasivky a nemohl křičet. Stejná scéna se objevila také v dramatu Hořící keř režisérky Agnieszky Holland.

Nově objevená fakta však hovoří o něčem jiném. „Kyselinu měl s sebou ve skleničce, ale potom se po ohledání místa činu zjistilo, že kyselina je rozlitá. Kdyby vypil kyselinu, tak by byl vnitřně popálen a to se při pitvě nezjistilo,“ vysvětlil dále Kočvara. 

Dorko kromě hledání informací v archivu spolupracoval i se Zajícovou rodinou, které mu poskytla řadu rodinných dokumentů a fotografie, jež ještě nebyly zveřejněny.

Jan Zajíc

Jan Zajíc byl český student, který po vzoru Jana Palacha spáchal 25. února 1969 sebevraždu. Protestoval tak proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Zajíc se upálil v den 21. výročí komunistického převratu v únoru 1948 na Václavském náměstí Praze.

Dění po Zajícově upálení věnuje historik celou kapitolu. „Následky byly trošku jiné než po první oběti, Janu Palachovi. Lidé už byli opatrnější, někteří byli váhaví, už se začaly projevovat obavy z represí. Ze strany státu už byly podniknuty potřebné kroky, aby se to tak nerozšířilo. Přesto byl jeho dopis na rozloučenou několikrát rozmnožen a rozeslán na vysoké školy v Ostravě, Olomouci, Brně a podobně,“ doplnil Českému rozhlasu Kočvara. 

O upálení Jana Zajíce vznikl také nový dokument. Třináctiminutový snímek točili studenti Slezské univerzity. Pyšní se mimo jiné hlavní cenou v sekci Člověk a společnost z festivalu EkoFilm, napsal server iDnes.

"Většinou se studenti o Janu Zajícovi musí dozvědět od nás, není tak známý jako Jan Palach. Dokument splňuje přesně to, co jsme zamýšleli. Má třináct minut, dá se promítnout a pak o něm diskutovat. Od kolegů z jiných škol máme pozitivní ohlasy," řekl iDnesu Petr Šimíček ze sdružení Pant, které film natočilo. Celý snímek je můžete zhlédnout ZDE.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Čunek, bývalý lidovecký hejtman ve Zlínském kraji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Jiří Čunek, bývalý lidovecký hejtman ve Zlínském kraji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

Jiří Čunek, bývalý lidovecký hejtman ve Zlínském kraji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...