Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Nová fakta o upálení Jana Zajíce: kyselinu před smrtí nevypil

Jan Zajíc – Pochodeň číslo 2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Zajíc – Pochodeň číslo 2 | foto: ČTK

PRAHA Dosud nezveřejněná fakta a fotografie o upálení Jana Zajíce přináší kniha historik Branislava Dorka, který při jejím vzniku spolupracoval se Zajícovou rodinou. Nově objevenou okolností je například to, že Zajíc před svým upálením 25. února 1969 kyselinu nevypil, jak tvrdily dříve publikované dokumenty.

"Historik Dorko přesně zjistil, jak postupovala jeho sebeoběť a poslední den téměř po hodinách zdokumentoval,“ řekl pro Český rozhlas předseda Matice Slezské v Opavě Vlastimil Kočvara. Matice Slezská knihu Jan Zajíc vydala.

To, že Jan Zajíc vypil před zapálením kyselinu se tradovalo již od jeho smrti. Měl tak učinit proto, aby mu kyselina spálila hlasivky a nemohl křičet. Stejná scéna se objevila také v dramatu Hořící keř režisérky Agnieszky Holland.

Nově objevená fakta však hovoří o něčem jiném. „Kyselinu měl s sebou ve skleničce, ale potom se po ohledání místa činu zjistilo, že kyselina je rozlitá. Kdyby vypil kyselinu, tak by byl vnitřně popálen a to se při pitvě nezjistilo,“ vysvětlil dále Kočvara. 

Dorko kromě hledání informací v archivu spolupracoval i se Zajícovou rodinou, které mu poskytla řadu rodinných dokumentů a fotografie, jež ještě nebyly zveřejněny.

Jan Zajíc

Jan Zajíc byl český student, který po vzoru Jana Palacha spáchal 25. února 1969 sebevraždu. Protestoval tak proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Zajíc se upálil v den 21. výročí komunistického převratu v únoru 1948 na Václavském náměstí Praze.

Dění po Zajícově upálení věnuje historik celou kapitolu. „Následky byly trošku jiné než po první oběti, Janu Palachovi. Lidé už byli opatrnější, někteří byli váhaví, už se začaly projevovat obavy z represí. Ze strany státu už byly podniknuty potřebné kroky, aby se to tak nerozšířilo. Přesto byl jeho dopis na rozloučenou několikrát rozmnožen a rozeslán na vysoké školy v Ostravě, Olomouci, Brně a podobně,“ doplnil Českému rozhlasu Kočvara. 

O upálení Jana Zajíce vznikl také nový dokument. Třináctiminutový snímek točili studenti Slezské univerzity. Pyšní se mimo jiné hlavní cenou v sekci Člověk a společnost z festivalu EkoFilm, napsal server iDnes.

"Většinou se studenti o Janu Zajícovi musí dozvědět od nás, není tak známý jako Jan Palach. Dokument splňuje přesně to, co jsme zamýšleli. Má třináct minut, dá se promítnout a pak o něm diskutovat. Od kolegů z jiných škol máme pozitivní ohlasy," řekl iDnesu Petr Šimíček ze sdružení Pant, které film natočilo. Celý snímek je můžete zhlédnout ZDE.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...