Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Premium

Knížák: Dovedu pochopit touhu černé menšiny, aby ona hrála vedoucí roli, ale nesouhlasím s tím

MILAN KNÍŽÁK | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Multimediální umělec, bývalý rektor Akademie výtvarných umění a někdejší šéf Národní galerie Milan Knížák o kádrování pomníků, agresivním kýči a taky o tom, že od zabíjení soch k zabíjení lidí není zase tak daleko.

Když jsem Milana Knížáka, kterému letos v dubnu přistál na zádech už osmý křížek, požádala o rozhovor na žhavé téma strhávání soch a pomníků, vylíčil mi nejdřív do telefonu, kolik novinářů ho už zklamalo a podvedlo. „Pozitivní démon“ (jak ho nazval jeden z jeho žáků Tomáš Mašín) pak však zcela soustředěně řekl, že je to vážná věc, kterou by si potřeboval dobře promyslet – takže základ rozhovoru uděláme písemně. Nezbylo než souhlasit.

Jak se ukázalo, konformní člověk se z někdejšího mága nekorektnosti nestal ani v písemném projevu a pokročilém věku. Ostatně celoživotní rebel Knížák, ať už si o něm myslíte cokoli, vždycky mluvil otevřeně, bez ohledu na režim a následky. A jiné to už asi nebude.

LN: V roce 2003 jste se svými studenty zorganizoval happening proti některým pražským sochám. Nesli jste transparent „Stop annachromysm!“ namířený proti dílům Anny Chromy či „Podívejme se ošklivým sochám na zoubek!“. Tedy obzvlášť Olbram Zoubek vám tehdy ležel v žaludku. Jeho Pomník obětem komunismu na pražském Újezdě vám připadal jako „pochod zombie, legrační a nedůstojné divadlo“. Smířil jste se už s tím dílem?
Se Zoubkovým sousoším jsem se nesmířil ani trochu. Dokonce mi připadá čím dál hloupější a zbytečnější.

LN: Mnoho lidí ale ty proděravělé postavy na schodech obdivuje, chodí tam průvody turistů...
Návštěvy turistů nejsou přece měřítkem kvality. Oblibu Zoubka jako sochaře nemohu pochopit. Jeho manýristické a stále se opakující typy kýčovitých figur jsou tak bez nadání! A my jsme si jimi zamořili zemi.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu

První měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné?
Stačí se přihlásit a číst dál.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Klub Techtle Mechtle - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Klub Techtle Mechtle - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Klub Techtle Mechtle - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Hledáme 20 testerek balíčku dětské kosmetiky od Oriflame! Nechte si ho poslat právě vy
Hledáme 20 testerek balíčku dětské kosmetiky od Oriflame! Nechte si ho poslat právě vy

Dopřejte svému děťátku jemnou péči s kosmetikou Baby O, která je z 95 % přírodní. 20 z vás ji pošleme rovnou do schránky.