Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

U rakve Adamové stáli Lipský, Postránecký i Vízner

Dagmar Havlová, Lubomír Lipský a Simona Stašová se naposledy klaní Jaroslavě Adamové | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dagmar Havlová, Lubomír Lipský a Simona Stašová se naposledy klaní Jaroslavě Adamové |

PRAHA Pražské Divadlo ABC bylo místem posledního rozloučení s Jaroslavou Adamovou, která zemřela 16. června ve věku 87 let. Rodina, přátelé i kolegové si připomněli herečku hlubokého prožitku, jejíž základní předností byla pravda, umělecká i občanská. Ztvárňovala tragické postavy, zvládala i vytříbené umění konverzačního a komediálního herectví. Odešla s ní část slavné poválečné historie českého divadla.

Během smutečního obřadu, který ze zvukového záznamu zahájila Solvejžina píseň Edvarda Griega z inscenace Play Strindberg, poukázalo na umělecké i lidské kvality zesnulé několik řečníků. Její herecké mistrovství připomněl ze záznamu úryvek monodramatu Lidský hlas, ve kterém léta excelovala v pražské Viole, či část hereckého koncertu s Janem Werichem v televizní hříčce Kočár nejsvětější svátosti.

Právě Werich jí v polovině 50. let nabídl angažmá v Divadle ABC. V Městských divadlech pražských zůstala v angažmá do roku 1990, hrála tu pak pohostinsky dalších sedm sezon.

V čestné stráži u katafalku s rakví se vystřídali především herci. Například Lubomír Lipský, Dalimil Klapka, Oldřich Vízner, Alois Švehlík, Vlastimil Harapes, Jana Drbohlavová, Libuše Švormová, Václav Postránecký, Jan Hrušínský, Eliška Balzerová a také Dagmar Havlová, která Adamové před 15 lety předávala cenu Thálie za celoživotní mistrovství. Mezi květy byly věnce a kytice od Divadla na Vinohradech, Herecké asociace a Městských divadel pražských. "Své profesorce" poslali věnec zástupci všech fakult Akademie múzických umění.

"Nechci hovořit o loučení, ale o setkávání, které je smyslem herecké práce," řekl před hledištěm, které se zaplnilo jen zčásti, režisér Karel Kříž. Poukázal na pouť této herečky s Jiřím Frejkou nejprve ve vinohradském a později karlínském divadle a spolupráci s Janem Werichem.

Kolegové a veřejnost se v pražském Divadle ABC rozloučili s herečkou Jaroslavou Adamovou, která zemřela 16. června ve věku 87 let. Vpředu stojí Dagmar Havlová a Lubomír Lipský.

"Jsem si naprosto jistá, že kdykoliv půjdu na jeviště, ona tam bude stát a nabádat mě k pravdě, vnitřní sebekázni a k míře projevu s tím spojenou," řekla Veronika Gajerová. "Odhalila mi krásu a smysl herecké profese, učila mě milovat divadlo," uvedl prezident Herecké asociace Jiří Hromada.

Připomněl i další ocenění, které Adamová získala včetně ceny Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. "Nikdy se nelitovala, byla fér, nerozuměla podrazům a nechápala lhaní," vypočítal její žák Jiří Suchý z Tábora. Poukázal na její nadhled, smysl pro humor a něžnost.

Herci Svatopluk Beneš a Jaroslava Adamová ve hře švýcarského dramatika F.Dürrematta
Jaroslava Adamová

Teatroložka Zuzana Sílová upozornila, že Adamové nebylo vždy dopřáno rozvíjet herecké umění kontinuálně. "Několikrát musela začínat znovu, ale vždycky se jí podařilo prosadit se imponujícím způsobem," dodala. Herečka Simona Stašová zesnulé poděkovala za studenty. "Děkuji, že jsme na vás mohli chodit do divadel, za vaši lásku k divadlu a za inspiraci," řekla.

Na závěr obřadu zazněla píseň Edith Piaf Non,je ne regrette rien (Ničeho nelituji). Zavírání opony provázel poslední potlesk. Rakev pak byla převezena do strašnického krematoria, kam ji doprovodili členové rodiny a přátelé.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®
Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®

Oživte svým ratolestem koupel se sadou mycích gelů, které jsou určeny pro všechny děti od 18 měsíců. Oba mycí gely Johnson's® jsou jemné a...