12. července 2017 6:30, aktualizováno  15:57 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Komik Bill Cosby slaví osmdesátiny, tíží jej obvinění ze znásilnění nejméně 50 žen

Bill Cosby | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bill Cosby | foto: Shutterstock

PRAHA Americký komik Bill Cosby, kterému 12. července bude 80 let, začal svoji kariéru v komediálních klubech. V 60. letech přišla role v seriálu I Spy (Já špion), o dvě desetiletí později herec už produkoval. Nyní čelí obvinění ze znásilnění.

V letech 1984 až 1992 si Cosby zahrál v The Cosby Show, jednom z nejpopulárnějších amerických televizních sitcomů. Účinkoval i ve filmech, například po boku Sidneyho Poitiera. Cosby vydal také několik desek a píše knihy.

V posledních letech jeho jméno figuruje v sexuálním skandálu. Herec se dostal před soud za obvinění ze znásilnění Andrey Constandové z roku 2004, měl jí podat i narkotika. Obě strany se sice dohodly na mimosoudním vyrovnání, loni byl ale případ znovu otevřen. Minulý měsíc se porota o Cosbyho vině opět neshodla. Constandová není sama, přihlásilo se nejméně 50 žen, které tvrdí, že je Cosby v průběhu minulých desetiletí sexuálně napadl. Řada případů je již promlčena. Herec trvá na tom, že ženy se sexuálními vztahy souhlasily.

Oběti Billa Cosbyho na obálce New York Magazínu

Oběti Billa Cosbyho na obálce New York Magazínu

Afroameričan Cosby se narodil v roce 1937. Je laureátem Ceny Marka Twaina za americký humor, která je jednou z nejvyšších poct ve světě komedie. Herec byl oceněn i za své charitativní aktivity.

Je ženatý, s manželkou měli pět dětí; v roce 1997 je potkala tragická událost, když byl jejich syn Ennis v Los Angeles zavražděn.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz