Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 9 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Dalajlama přijede příští rok do Prahy. Vystoupí na Foru 2000

Dalajlama v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dalajlama v Praze | foto: ČTK

PRAHA  Na příští konferenci Forum 2000 přijede tibetský duchovní vůdce dalajlama, který se letos stal členem mezinárodního poradního výboru Nadace Forum 2000. Sedmnáctý ročník tradičního debatního setkání se uskuteční v září 2013. Dalajlama už podle nadace přislíbil účast.

V české metropoli bude dalajlama po necelých dvou letech. Naposledy tu byl loni, kdy navštívil prezidenta Václava Havla těsně před jeho skonem. Havel se s dalajlamou přátelil, podporoval ho a zval ho často do Česka.

"Vím, že Forum 2000 bude udržovat duch neúnavné práce Václava Havla s novou energií a odhodláním. Těším se na úzkou spolupráci s vaší nadací při vytváření mírumilovnějšího a otevřenějšího světa," napsal ve svém dopise nadaci dalajlama, nositel Nobelovy ceny míru.

Dalajlama žije v exilu v Indii. Loni se vzdal politických funkcí, které převzal tibetský premiér Lozang Sanggjä. Ten letos navštívil Prahu a o možnosti příjezdu dalajlamy tu hovořil.

Tibet má již šest desítek let pod svojí správou Čína, ochránci lidských práv nejlidnatější zemi světa obviňují z utiskování Tibeťanů. Peking dalajlamu podezřívá ze snah o odštěpení Tibetu od Číny. Jeho návštěvy neslo v minulosti čínské velvyslanectví v Praze velmi nelibě. Evropské analytické centrum CEGE tvrdí, že přítomnost dalajlamy může mít dopad na obchod hostitelských zemí s Čínou.

Přijede i zpěvačka Joan Baezová

Forum 2000 do Prahy pozvalo rovněž americkou folkovou zpěvačku Joan Baezovou, které právě vyšlo v nakladatelství Galen první vydání českého překladu její vzpomínkové knihy Můj hlas je dar. Baezová bude v české metropoli tento týden, v pátek 21. prosince se zúčastní debaty o lidských právech.

"Moc ráda se vracím do Prahy, která mi připadá nejkrásnější ze všech měst, moc ráda se vracím ke skvělým lidem, kteří tu žijí," píše v předmluvě knihy Baezová. Vzhledem k dlouholetému přátelství s Václavem Havlem se zpěvačka letos účastnila slavnostního zahájení konference Forum 2000.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...