25. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Kosmonaut Romaněnko se rekreuje v Teplicích. 333 dní pobýval mimo Zemi

Ruský kosmonaut Roman Romaněnko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský kosmonaut Roman Romaněnko | foto: Reuters

TEPLICE V teplických lázních se po návratu z vesmíru rekreuje kosmonaut Roman Romaněnko. Při dvou letech pobýval mimo Zemi už 333 dní, vrátil se 14. května. Jedna z mála věcí, která je podle něj ve vesmíru i v Teplicích stejná, je vstávání v 6:30. Společně s rodinou včetně slavného otce, kosmonauta Jurije Romaněnka, bude v Teplicích do 28. června.

Před příjezdem do lázní musel po návratu z kosmu jednačtyřicetiletý kosmonaut nejprve rehabilitovat v kosmickém městečku. V lázních se zaměřuje především na fungování pohybového aparátu. "Ve vesmíru je potřeba denně dvě až tři hodiny cvičit, jinak se člověk vrátí naprosto nepoužitelný," řekl dnes Romaněnko.

Potvrdil to i jeho lékař. "Kosmonaut se vždycky vrátí s určitými změnami v organismu. Například z kostí odchází minerály, jsou i velké změny ve svalech. Často dochází k tomu, že kosmonaut o několik centimetrů vyroste," řekl šéflékař Centra přípravy kosmonautů Alexander Vasin. I kvůli termální minerální vodě vybrali ruští odborníci právě teplické lázně.

ČTĚTE TAKÉ:

Běžný den kosmonauta v lázních se skládá podobně jako u jiných hostů z několika procedur, čas je i na sport, výlet či procházku. "Vstáváme ráno v 6:30, stejně jako ve vesmíru. V 7:30 jdeme pít minerální vodu, jsme tam vždycky jako první," popsal Romaněnko začátek dne.

Po procedurách či masážích kosmonaut jezdí po okolí na kole, běhá v Zámecké zahradě nebo jezdí na výlety. "Byli jsme se podívat na mnoha místech do 100 kilometrů, od Prahy po Drážďany," dodal.

Nebude to dlouho trvat a Romaněnko se zase vrátí do vesmíru

Romaněnko byl velitelem posádky lodi Sojuz TMA-07M a palubním inženýrem expedice číslo 34 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Poprvé vyrazil do vesmíru v roce 2009 na 188 dní, letos se vrátil z letu dlouhého 145 dní. "Nepotrvá dlouho a začnu se znovu připravovat," dodal.

Pocity jsou podle něj při pohledu z okna vesmírné lodi různé. "Nejsou odtud vidět žádné hranice. Všechno vypadá velmi klidně, člověk si ani neuvědomí, že někde zuří nějaké války," řekl. Po více než půlroce bez rodiny a přátel se ale podle něj každý těší domů. "Na konci letu si vždycky říkáme: 'Teď jsou všichni asi u moře nebo grilují a já tady trčím'," dodal v nadsázce.

Lidovky.cz, ČTK