Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
26. března 2015 13:56 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Král Richard III. se 530 let po smrti dočkal důstojného pohřbu

Jeho smrtí skončila takzvaná válka dvou růží a na trůn nastoupila dynastie... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeho smrtí skončila takzvaná válka dvou růží a na trůn nastoupila dynastie... | foto: Reuters

LEICESTER Kontroverzní anglický král Richard III., který padl v bitvě koncem 15. století, se konečně dočkal důstojného pohřbu. Ostatky středověkého panovníka, které se našly teprve nedávno, byly ve čtvrtek uloženy v leicesterské katedrále.

Okázalý církevní obřad přenášený místními televizemi vedla hlava anglikánské církve, canterburský arcibiskup Justin Welby. Přitomni byli zástupci královské rodiny, královna Alžběta II. poslala přítomným zdravici.

Recitace Cumberbatcha

Britský herec Benedict Cumberbatch, který je s Richardem vzdáleně příbuzný a interpretoval krále v chystaném televizním seriálu BBC, zarecitoval báseň. Napsala jí čistě k této příležitosti cenami ověnčená skotská básnířka Carol Ann Duffyová. Slavnostnímu uložení dubové rakve pod kryptu katedrály přihlíželi také potomci účastníků bitvy u Bosworthu, v níž král padl.

Richard III. byl král Anglie od roku 1483 do roku 1485, kdy ve věku 32 let zemřel. Byl posledním králem pocházejícím z rodu Yorků a jeho porážka v bitvě u Bosworthu je považována za konec dynastie Plantagenetů. Jeho smrtí skončila takzvaná válka dvou růží a na trůn nastoupila dynastie Tudorovců, z níž pocházela mimo jiné královna Alžběta I.

Rychlý pohřeb bez rakve

Rozporuplný monarcha, kterého jako krutého tyrana proslavil ve své hře William Shakespeare, byl posledním anglickým králem, který padl v bitvě. Byl narychlo pohřben bez rakve v dávno pobořeném klášteře. Kostra krále se našla až v roce 2012 náhodou pod parkovištěm v Leicesteru a byla identifikována pomocí DNA.

Lidé památku kontroverzního anglického krále uctívali bílými růžemi.
Richard III. byl král Anglie od roku 1483 do roku 1485, kdy ve věku 32 let...

„Před 530 lety byl sražen mečem uprostřed chaosu,“ řekl jeden z potomků krále, který s ostatními asi 35 000 zájemci ve středu navštívil místo Richardova skonu u vrchu Ambion Hill, kam král odjel z Leicesteru. Vrátil se prý potupně pohozen přes hřbet koně. „Nyní máme příležitost to napravit a zajistit, aby se to tentokrát odehrálo důstojně a čestně,“ uvedl k dnešnímu obřadu starosta města Peter Soulsby. Někteří historikové se nyní domnívají, že šlo o poměrně osvíceného panovníka, jehož jméno však očernili jeho následovníci.

Na hrob, který v leicesterské katedrále bude od soboty zpřístupněn veřejnosti, si dělalo nárok i město York, odkud král pocházel. Odpůrci uložení ostatků v Leicesteru označili obřady v tomto městě za „pantomimu“. Večer se podle BBC v Yorku uskuteční na památku krále Richarda III. církevní obřad, po němž bude následovat průvod místních církevních a politických představitelů.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!