3. dubna 2014 21:11 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Královna Alžběta II. navštívila papeže a italského prezidenta

Papež František a královna Alžběta II. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František a královna Alžběta II. | foto: ČTK

ŘÍM Britská královna Alžběta II. navštívila ve Vatikánu papeže Františka, od něhož dostala dárek pro své pravnouče, loni narozeného prince George. Synovi královnina vnuka prince Williama a vévodkyně Catherine panovnice z Vatikánu přiveze kouli z modrého polodrahokamu lapis lazuli se zasazeným stříbrným křížem. Alžběta věnovala Františkovi mimo jiné košík s plody ze svých zahrad, uvedla agentura AFP.

Jde o první vzájemné setkání Františka a Alžběty II., na jejíž nynější cestě ji doprovází její manžel, princ Philip. Královna byla ve Vatikánu již počtvrté. Jak připomněl server BBC, v roce 1961 tam navštívila tehdejšího papeže Jana XXIII. a v letech 1980 a 2000 Jana Pavla II.

Dnešní schůzka ve Vatikánu měla soukromý charakter bez příliš výrazných protokolárních zvyklostí, jak už je u Františka zvykem. Před týdnem byl u papeže americký prezident Barack Obama.

ČTĚTE VÍCE:

Setkání Alžběty II. a Františka, který je Argentinec, se uskutečnilo ve dnech 32. výročí zahájení války o Falklandské ostrovy, ve které nakonec Británie porazila Argentinu. Papež v době, kdy byl ještě arcibiskupem v Buenos Aires, pronesl kontroverzní názor, že Falklandské ostrovy, které Jihoameričané označují jako Malvíny, patří Argentině. Podle britského velvyslance při papežském stolci ale toto téma nebylo na seznamu bodů, o nichž měli papež a královna hovořit.

Hlavy dvou církví

Británie v roce 1982 vyslala na Falklandy intervenční sbor, který zlikvidoval vojenský pokus Argentiny o ovládnutí sporných ostrovů. Buenos Aires se ale ani po 30 letech svých nároků nevzdává a odmítá falklandské referendum, které se loni v březnu vyslovilo pro setrvání ve svazku s Londýnem.

Alžběta II. je formálně hlavou anglikánské církve, jejíž vztahy s římskokatolickou církví prošly určitým napětím poté, co Vatikán začal lákat zpátky do svých řad konzervativní anglikánské kněze odmítající jako novinku přijmout mezi sebe ženské duchovní. Podle BBC ale Alžběta II. dlouhodobě podporuje budování přátelských vztahů mezi oběma církvemi.

Královský pár se dnes předtím sešel v Římě s italským prezidentem Giorgiem Napolitanem, který královnu zval už v loňském roce. Pozvání ale Alžběta II. tehdy nemohla využít, protože byla nemocná. Obě strany si to tentokrát vynahradily obědem v sále prezidentského paláce s krásným výhledem na italskou metropoli.

Jde o první zahraniční cestu Alžběty II. od návštěvy Austrálie v roce 2011, upřesnila BBC.

Lidovky.cz, ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.