6. ledna 2017 16:04 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Královna Alžběta II. se v noci procházela. Málem ji zastřelila vlastní stráž

Hlavním bodem pátečního prvního dne oslav byla bohoslužba díkůvzdání v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavním bodem pátečního prvního dne oslav byla bohoslužba díkůvzdání v... | foto: Reprofoto

PRAHA Britskou královnu Alžbětu II. málem zastřelil člen její vlastní stráže. Mohla za to nespavost, kvůli níž se panovnice nad ránem procházela kolem Buckinghamského paláce. Člen ochranky ovšem netušil, o koho jde. Situace se odehrála v minulosti, kdy přesně, není známo. Královna vše vzala s humorem.

Podle britského deníku The Times, který citoval bývalého člena královské ochranky, mívá britská panovnice potíže se spaním. Občas si tak oblékne nepromokavý plášť a prochází se po nádvoří Buckinghamského paláce.

Jednoho dne se takto kolem zdí areálu procházela ve tři hodiny ráno. Bývalý člen stráže uviděl ve tmě postavu a v domnění, že jde o narušitele, prohlásil: „Kdo je to?“

K jeho překvapení šlo o Alžbětu II., kterou vzápětí po hlase okamžitě poznal. „Sakra, Vaše Veličenstvo, málem jsem vás zastřelil,“ pronesl udiveně následně.

Královna Alžběta II. slaví 90. narozeniny.
Královna Alžběta II. vítá novou britskou premiérku Theresu Mayovou.

Královna ale podle všeho tuto událost přijala s humorem. „To je vlastně úplně v pořádku. Příště se předem ohlásím, takže mě nebudete muset zastřelit,“ odpověděla strážnému. Kdy přesně k incidentu došlo, deník neuvádí.

Alžbětu II. doprovázely v poslední době zdravotní potíže. Po téměř 30 letech se dokonce kvůli silnému nachlazení nezúčastnila tradiční vánoční a novoroční bohoslužby. V současnosti by ale měla být již v pořádku a opět vykonávat své královské povinnosti.

rsaRobert Sattler

Najdete na Lidovky.cz