17. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Královna vyznamenala Winsletovou i muzikanta Barlowa

Královna Alžběta II. při oslavě svých 86. narozenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Královna Alžběta II. při oslavě svých 86. narozenin | foto: ČTK

LONDÝN Královna Alžběta II. ocenila u příležitosti oficiálních oslav svých 86. narozenin tisícovku osobností. Mezi nimi třeba oscarovou herečku Kate Winsletovou za přínos umění, britsko-iráckou architektku Zahu Hadidovou nebo muzikanta Garyho Barlowa.

Filmové hvězdě Kate Winsletové, která ztvárnila hlavní hrdinku Rose v kasovním trháku Titanic (1997) a v roce 2009 dostala Oscara za výkon ve filmu Předčítač, britská panovnice udělila titul komandér Řádu britského impéria.

ČTĚTE VÍCE:

Vyznamenání dostala i Sarah Burtonová, která navrhla svatební šaty vévodkyni Kate

Mezi asi tisícovkou vyznamenaných je například návrhářka Sarah Burtonová z módního domu Alexander McQueen, která navrhla svatební šaty nynější manželky prince Williama a vévodkyně z Cambridge Catherine, nebo britsko-irácká architekta Zaha Hadidová, jež navrhla olympijský plavecký bazén se střechou ve tvaru vlny. Muzikant Gary Barlow, který organizoval nedávný koncert u příležitosti šedesáti let od královnina nástupu na trůn, byl za své služby jmenován důstojníkem Řádu britského impéria (OBE). Shakespearovského herce a režiséra Kennetha Branagha jmenovala Alžběta II. rytířem.

Královna vyznamenává dvakrát ročně

Vyznamenání královna udílí dvakrát ročně, na Nový rok a v rámci oficiálních oslav svých narozenin. Skutečně je má 26. dubna, ale oficiální oslavy jsou vždy kvůli počasí přesunovány na červen. Budoucí nositele titulů vybírají úředníci ze jmen kandidátů, která jim dodají vláda a veřejnost. Tradice pochází ze 13. století, kdy britští monarchové začali odměňovat své poddané šlechtickými tituly.

Komandér Řádu britského impéria

Titul komandér Řádu britského impéria je udělován jako ocenění za pozoruhodné úspěchy. Dostávají ho i ti, kteří významně prospěli společnosti nebo dosáhli ve svém oboru výborných výsledků. Udělení titulu je spojeno s možností užívat zkratku CBE za jménem. Z českých umělců jej v květnu převzal dirigent Jiří Bělohlávek.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz