9. srpna 2013 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Krejčík svým humorem inspiroval Polívku i Donutila, vzpomíná Hřebejk

Jiří Krejčík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Krejčík | foto: ČTK

PRAHA Filmový a divadelní režisér a scenárista Jiří Krejčík zemřel ve věku 95 let. Za svoji dlouhou uměleckou dráhu natočil několik nezapomenutelných snímků a přivedl do světa filmu nové herce i herečky. V rozhovoru pro server Lidovky.cz na něj vzpomíná jeho kolega, režisér Jan Hřebejk. Ten ho mimochodem vedl jako herce ve veleúšpěšných Pelíšcích, kde Krejčík ztvárnil roli rodinného lékaře.

Lidovky.cz: Jak vzpomínáte na Jiřího Krejčíka?
Vzpomínám na jeho výborný humor. Uměl natočit brilantní komedie i strhující drama, to je pro režiséry opravdu umění zvládat oboje. Pan režisér se dožil požehnaného věku, jsem v myšlenkách hlavně s jeho rodinou.

Lidovky.cz: Říkáte, že měl skvělý humor. Můžete ho nějak popsat?
Svými průpovídkami a černým humorem inspiroval i další herce, jako například Bolka Polívku nebo Miroslava Donutila. Třeba jednou říká Polívkovi: „Vy byste mě ještě pomlouval!“ a Polívka na to: „Ale tam, kde já žiji, pane režisére, vás nikdo nezná.“ A pak Polívku objal a zasmáli se tomu, měli stejný humor. Bylo vidět, že za černým humorem se skrývá dobrý člověk.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Jak probíhala spolupráce s hercem Krejčíkem v Pelíškách?
Tak například vzpomínám na historku při natáčení, kde všichni vzhlíželi ke Stelle Zázvorkové, nikdo by si k ní nic nedovolil a pak přišel Krejčík a říká: „To mi Stello nepřipomínejte, bratr vás vnutil (bratr Jan Zázvorka ml., pozn. red.)“ a ona se naoko mírně urazila se slovy „To by si nikdy nedovolil.“

Lidovky.cz: Režisér Krejčík litoval, že mu polistopadová doba nenabídla mnoho příležitostí k dalším filmům. Proč si myslíte, že to tak bylo?
Myslím si, že byl velmi náročný. Chtěl točit kvalitní snímky, nic lascivního. Byl zvyklý spolupracovat s producenty na úrovni a těch se mu pak nedostávalo. Doba se změnila, neměl okolo sebe již lidi, na které byl zvyklý.

Lidovky.cz: Čím podle vás ovlivnil českou kinematografii?
Jiří Krejčík byl absolutní špička, až do vysokého věku objevoval nové talenty, měl pro to dar. Chodil se dívat na Damu na mladou hereckou generaci a například se prý přišel podívat na ročník, ve kterém zrovna studovala Ivana Chýlková. V té době ji ještě nikdo neznal. Učitelé ji za něco kárali a režisér, ke kterému velmi vzhlíželi, jí říká: „Nevšímejte si jich, Ivano, jste dobrá!“ Nebo si všiml v Bratislavě na ulici dívky, z níž pak byla Hana Hegerová. Proslavil i například Irenu Kačírkovou nebo Jiřího Kodeta.

Jiří Krejčík

Režisér, scénárista a herec Jiří Krejčík.

Režisér, scénárista a herec Jiří Krejčík.

Filmový a televizní režisér Jiří Krejčík zosobňoval peripetie české kinematografie minulého půlstoletí. A ač poslední celovečerní snímek natočil v polovině 80. let, v televizní branži byl aktivní až do svého pozdního věku.

V padesátých letech byl donucen točit také budovatelské agitky (Nad námi svítá, Frona), za něž se podle svých slov styděl.

Po listopadu 1989 točil zejména televizní inscenace a dokumenty.

Byl znám jako buřič a břitký kritik kulturní branže a společenských nepravostí. Známý byl například jeho ostrý protest proti privatizaci Barrandova.

Kromě filmové režie Krejčík psal scénáře a dokonce se několikrát objevil před kamerou jako herec menších rolí.

Výrazně se prosadil i jako divadelní režisér.

                          

Mariana Grušová