Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Kryštof Eben o chaotickém počasí, podmořských elektrárnách a proč nemá místo ve skříni

Kryštof Eben | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kryštof Eben | foto:  Jan Zatorsky, MAFRA

Kryštof Eben je nejstarší ze tří bratrů Ebenů. Na rozdíl od Davida a Marka, jejichž životy se točí kolem umění, je Kryštof vědecký pracovník Ústavu informatiky Akademie věd. O svém vědeckém oboru mluvil, pravda, trochu komplikovaně. Zato když došlo na muziku, viditelně pookřál. Jeho vědeckému kutlochu taky kupodivu nevévodila nějaká synoptická mapa, ale blýskavý dechový nástroj melofon, jakýsi kříženec trubky, lesního rohu a trombonu. Má prý sklon „býti dosti řvavý a nikdy neladí“. No čekali byste něco takového ve vědeckém ústavu?

LN: Staráte se o chod numerického modelu pro předpověď počasí Medard. Spočítal jste někdy něco, co vás obzvlášť potěšilo?

Tak člověka vždycky potěší, když předpověď vyjde. I když je pravda, že je to hlavně zásluha lidí, kteří ten model vyvinuli, a to já nejsem. To, co já s tím modelem konkrétně dělám, je vlastně něco jako jízda s parním válcem.

Kryštof Eben

Kryštof Eben

LN: Co prosím?
Na parním válci je spousta různých páček a čudlíků. A na modelu je to taky tak, i když jen softwarově. Já to musím všechno ponastavovat a pak to pustím. A ono to jede rychlostí parního válce, počítá to předpověď jednu hodinu po druhé, zaměstná to poměrně velký stroj a taky to docela topí, i když dřív to tedy topilo ještě daleko víc.

LN: Jak byste model Medard popsal laikovi?
Medard není model, spíš projekt zastřešující naše různé aktivity, třeba taky modelování čistoty ovzduší. Teď se mimochodem ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem vyvíjí nový model emisí, který by měl postihnout mnohem přesněji i dopravu, popíše víceméně každé auto i emise, které vyprodukuje za různých okolností. A co se týče našich předpovědí počasí, tak ty jsou založeny na americkém numerickém předpovědním modelu WRF (Weather Research and Forecasting).

LN: Čím se vlastně jednotlivé předpovědní modely, jako třeba Medard či Aladin, odlišují?
Existují globální modely, které provozují velké meteorologické služby, to znamená americká, evropská, Francouzi, Angličané, Němci, Kanaďané, Japonci. Globální modely počítají počasí pro celou zeměkouli a dělají to v hrubém rozlišení. Na ně jsou pak navázané regionální modely, ty už modelují nějakou vymezenou oblast a v jemnějším rozlišení, třeba až jeden kilometr, takže jsou schopné zachytit i lokální bouřku. Jde taky o předpovědi na kratší dobu, kdežto globální model se počítá třeba na čtrnáct dní i déle. My vycházíme z amerického, veřejně dostupného globálního modelu GSF (Global Forecasting System). Na ten navazuje model WRF. Zatímco Český hydrometeorologický ústav vychází z francouzského globálního modelu ARPEGE a na ten má navázaný model Aladin. Což je model původně taky francouzský, dnes jej vyvíjí konsorcium patnácti evropských států, včetně našeho ČHMÚ.

LN: Do třinácti let jste si prý myslel, že z vás bude klavírista. Jak to, že jste nakonec, nota bene v tak hudební rodině, skončil u matematiky?
Já jsem si hlavně myslel, že mně nic jiného nezbývá, než být klavírista – v takové rodině. Táta byl skladatel a klavírista (Petr Eben), strejda byl skladatel a klavírista (Ilja Hurník), nic jiného jsem okolo sebe ani moc neviděl.

LN: Už přes třicet let hrajete v kapele Bratři Ebenové. Takže něco z muzikanta ve vás asi přece jen zůstalo.
Co se nátury týče, jsem pořád spíš muzikant než matematik. Já jsem ve skutečnosti spíš humanitně zaměřený. Taky mně třeba vždycky docela pěkně šlo psaní různých grantových návrhů.

Kryštof Eben se svými sourozenci

Kryštof Eben se svými sourozenci

LN: Na jaký nejbizarnější nástroj jste kdy hrál?
Na topenářské trubky – na ty se mimochodem dá hrát výborně.Když jsme stavěli půdu, měli tam topenáři nařezané trubky na topení a já na ně zkusil hrát. Jede, jede poštovský panáček se na to dalo zahrát celkem v pohodě. Anebo když vezmete tyč od smetáku – teď se dělají duté –, tak žádná symfonie to sice nebude, ale hrát se na to dá taky.

LN: Udělal jste si do smetáku dírky?
Když si do smetáku naděláte dírky, dá se toho zahrát samozřejmě víc. Já nevím, kde to je... (jde hledat do skříně, ale bohužel nenajde)... ještě nedávno jsem tu jednu takovou trubku měl. Ale asi jsem ji už vyhodil. Zkrátka skoro každá dutá roura hraje. Tón se dá vyloudit třeba i na takovou tu rouru od kuchyňských papírových ručníků.

Celý rozhovor najdete v magazínu Lidových novin Pátek, který vychází 4. listopadu. V magazínu dále najdete:

  • Text o deskových hrách
  • Husa a spol. Právě běží sezona opeřenců na talíři – co se má na podzim péct a jak nejlépe připravit svatomartinskou husu?

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...