Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

KUBÁNÍK: Jak kapr přežil Štědrý den a babička zrušila Vánoce

Josef Kubáník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Kubáník | foto: Jaroslav Jiřička

Vítejte v novém roce, v čase, kdy se budeme mít lépe než v předchozích dvanácti měsících, protože si to přejeme, a jak známo, přání se, pokud jim věříme, plní. Většina z nás touží po zdraví, po lásce a po štěstí, ti, kteří bojují s příjmem, vyhlíží výhru v loterii a milovníci přírody doufají, že letos nevyhyne žádný rostlinný ani živočišný druh.

A už se takto kostrbatě dostávám k historce, kterou jsem vám chtěl popsat, ale neuměl jsem najít elegantnější způsob, jak se k ní na začátku ledna, kdy už nikdo nemá na Vánoce ani pomyšlení, dostat. Vybavil jsem si ji totiž při štědrovečerní večeři, když jsem bojoval s kůstkami kapra na talíři a udála se mé milované babičce před mnoha a mnoha lety.

Josef Kubáník

V roce 1999 absolvoval Zlínskou školu umění a po dvou letech ve zlínském divadle nastoupil do Slováckého divadla v Uherském Hradišti, kde je dodnes. Začínal zcela nenápadnými rolemi, jako byl pes v komedii Poprask na laguně, který se ještě ke všemu jmenoval Pako, nebo němou postavou černocha. Ten měl za úkol během představení stěhovat stůl. Později se vypracoval k zásadnějším rolím, ať to byl Smerďakov v Pitínského dramatizaci Bratrů Karamazových, Saturnin, Andrew v Sexu noci svatojanské Woody Allena, Trigorin v Rackovi, či Štastlivec v Ostrovského Lese. Po boku Květy Fialové vytvořil hlavní roli v tragikomedii Harold a Maude, spolu si zahráli i titulní postavy v příběhu Oskar a růžová paní.

Diváci jej znají i z televizních seriálů (Gympl s (r)učením omezeným, Temný kraj, Modrý kód a další), ale věnuje se i marketingu, a to nejenom pro Slovácké divadlo, ale i pro pražské Divadlo Ungelt nebo pro vznikající dokument o posledních třech letech Václava Havla s názvem Tady Havel, slyšíte mě?. Je moderátorem uherskohradišťské Letní filmové školy a v roce 2019 napsal knihu Poslední deník Květy Fialové.

Bylo to tenkrát 25. prosince, kdy jsme přijeli na obvyklou vánoční rodinnou návštěvu a těšili se na dárky i na hromady sněhu. „Děti, umýt ruce,“ volala maminka, jakmile jsme se sestrou vtrhli do domku prarodičů ve Starém Hrozenkově a hnali se k vánočnímu stromečku. Poslušně jsme tedy ještě otevřeli dveře do koupelny a užasli jsme. Ve vaně se totiž radostně proháněl kapr. Znejistělo nás to, protože jsme si mysleli, že nadílka pod stromečkem je podmíněna mrtvým kaprem na talíři a lekli jsme se, abychom pod tím, na který jsme se tolik těšili, nanašli tentokrát jen jehličí.

Babička nás ale brzy vyvedla z omylu. Na otázku, jak je možné, že ryba i den po Štědrém večeru plave ve vodě, odpověděla svým neodolatelným způsobem. „Ale, súsedka chtěla, ať jí pomožu s cukrovím, tak jsem něco napekla a dopoledňa si pro to přišla. A když máme ty svátky, tak jsme si daly štamprlu slivovice, pak druhů, pak třetí, přidal sa k nám aj děda a vykládali jsme si a zpívali. Potom už začala padat tma, chvílu jsme sa lekli, že pijeme nějaké svinstvo a že slepneme, ale když jsme si rožli, tak bylo zas veselo a pokračovali jsme dál. V půl deváté jsme si řekli, že je dost hodin a že dělat Vánoce už nemá cenu, a tak jsme šli spat.“

Díky tomu tak kapr žil o několik dnů déle a pochutnali jsme si na něm na Nový rok, což byla taky velká dobrota a bylo nám úplně jedno, že ostatní mají vepřo knedlo zelo. A tak vám do toho letošního roku přeji to, co vás udělá šťastnými a k tomu nadhled a volnomyšlenkářství mé babičky, která všem vždycky přála i dušu v péří.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...