7. října 2014 13:03 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Dražba kytary Johna Lennona. Odhad: K mání bude za desítky milionů

John Lennon. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy John Lennon. |

LONDÝN Kytara jednoho ze členů Beatles Johna Lennona, s níž hudebník v roce 1966 nahrál hit Paperback Writer, míří do dražby. Nástroj značky Gretsch se podle odhadů může prodat za více než 600 000 liber (21 milionů Kč). On-line aukce společnosti Tracksauction.com začne 14. listopadu.

Kytaru desítky let vlastnil Lennonův bratranec David Birch, který ji dostal jako dárek. Birch si prý chtěl v 60. letech založit vlastní kapelu a Lennon mu fandil - proto mu v roce 1967 věnoval jeden ze svých nástrojů.

K TÉMATU:

„Měl jsem tu drzost, že jsem Johna požádal, jestli by mi nějakou kytaru nedal. Myslel jsem si na modrého Fendera Stratocaster, ale John mi dal kytaru Gretsch,“ popsal Birch.

Pro sběratele jde o velmi vzácný kousek, protože Lennon na kytaru prokazatelně hrál a je s ní zvěčněn i na fotografiích z nahrávacího studia Abbey Road z dubna 1966.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.