11. prosince 2012 13:53 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Lady Gaga může čekat žalobu. Zastala se gayů v Petrohradě

Lady Gaga  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lady Gaga | foto: ČTK

PETROHRAD Žalobu za propagaci homosexuality mezi mládeží může podle ruských médií čekat americká popová zpěvačka Lady Gaga, která se v noci na úterý během svého koncertu v Petrohradě otevřeně zastala komunity ruských gayů a leseb. Přes varování pořadatelů vyzvala Lady Gaga posluchače k podpoře sexuálních menšin, a podle reakcí místních ochránců mravnosti tím porušila zákon.

Podle ruského bulvárního serveru LifeNews bylo na koncertě nemálo velmi mladých lidí, přestože přístup měly oficiálně jen osoby starší dvanácti let. Výzvu Lady Gaga k ochraně homosexuálů přítomní podle LifeNews nadšeně podpořili.

Lady Gaga by se podle pořadatelů mohla dostat do stejných problémů, jako další americká superhvězda Madonna. Při jejím srpnovém koncertu v Petrohradě rovněž zazněla slova na podporu ruských homosexuálů, po nichž následoval soud. Ruští soudci ale nevyslyšeli stížnosti žalobců na duševní újmu, kterou jim prý Madonna svými slovy způsobila, a žalobu zamítli. Žalobci se domáhali odškodného ve výši 333 milionů rublů (asi 212 milionů korun).

Porušila zákon na ochranu dětí, říká radní

V čele petrohradského tažení proti homosexuálům stojí radní Vitalij Milonov, který v úterý Lady Gaga obvinil z porušení zákona na ochranu dětí.

Právní úpravu, která zakazuje propagaci homosexuality mezi mládeží, přijali místní zákonodárci letos v březnu.

"Obrátíme se na prokuraturu, aby případ pečlivě vyšetřila," řekl Milonov novinářům. "Když děti ujišťují, že musejí podporovat sexuální menšiny, může u nich vzniknout mylný dojem o rovnoprávnosti tradičních a netradičních vztahů. Organizátoři koncertu se zapojili do ďábelského kolotoče oživování mrtvol," prohlásil poslanec.

ČTĚTE TAKÉ:

Zástupci petrohradských gayů podle LifeNews doufají, že případnou žalobu na koncert Lady Gaga soudy odmítnou stejně, jako tomu bylo v případě Madonny.

"Výzvu k tolerantnosti a k ochraně lidských práv nelze označovat za propagandu homosexuality," komentovala chystanou žalobu mluvčí komunity petrohradských gayů a leseb Olga Lenkovová.

Spory, které vyvolal její petrohradský koncert, Lady Gaga zatím nekomentovala. Svůj další koncert má mít americká zpěvačka ve středu v Moskvě.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.