19. září 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Letům do vesmíru bude poprvé šéfovat žena, NASA jmenovala do funkce Holly Ridingsovou

Holly Ridingsová povede let do vesmíru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Holly Ridingsová povede let do vesmíru. | foto: CNN

PRAHA, Houston Poprvé v historii bude lety do vesmíru americké vesmírné agentury NASA řídit žena. Holly Ridingsová se stane vedoucí skupiny, která povede manažery pro vesmírné lety s lidskou posádkou z Mission Control Center v Houstonu.

Ridingsová povede skupinu 32 letových řídících a řídících výcviku, kteří dohlíží na vesmírné mise. Nahradí tak Normu Knightovou, která je nyní zástupkyní ředitele letových operací.

„Holly se osvědčila jako vedoucí ve skupině velmi talentovaných letových řídících,“ uvedla Knightová. „Vím, že bude v této výjimečné a zároveň kritické oblasti, ve které bude zodpovědná za bezpečí a úspěch posádky, vynikat. Povede tým během vzrušujících okamžiků a zároveň se připraví na budoucí mise například s komerčními partnery nebo mimo oběžnou dráhu,“ dodala.

Holly Ridingsová se narodila v Amarillu ve státě Texas. Do NASA nastoupila v roce 1998 jako letová kontrolorka. Od roku 2005 sloužila Ridingsová jako letová řídící několika misí, včetně mise Expedice 16 mezinárodní vesmírné stanice v roce 2007 nebo Space X Dragon cargo mise do vesmíru v roce 2012.

tn, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz