7. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Liam Neeson se na 'stará kolena' stal akční hvězdou

Herci Taylor Kitsch (vlevo) a Liam Neeson, který se proslavil především ztvárnění titulní role ve filmu Schindlerův seznam. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herci Taylor Kitsch (vlevo) a Liam Neeson, který se proslavil především ztvárnění titulní role ve filmu Schindlerův seznam. | foto: Reuters

V posledních letech poněkud skomírající žánr akčního filmu našel nedávno novou a dost překvapivou hvězdu - původem irského herce Liama Neesona, který byl v minulosti nominován na Oscara za hlavní roli ve filmu Schindlerův seznam.

Tento představitel většinou vážných a hlubších charakterů přesedlal na prahu šedesátky na role nekompromisních akčních hrdinů, kteří v pravou chvíli místo dlouhých řečí raději střílejí a požívají pěsti.

Liam Neeson, který v roce 2009 získal americké občanství, se narodil 7. června 1952 v městě Ballymena v Severním Irsku. Vyrůstal v rodině hlídače na severoirském maloměstě, kde se mu dostalo přísné katolické výchovy.

Nejprve vynikal v amatérském boxu, později se dal na divadlo a dotáhl to až do Londýna. Tam si ho všiml režisér John Boorman a svěřil mu roli Gawaina z družiny rytířů Kulatého stolu ve filmu Excalibur (1981).

Z Londýna jej film zavedl do Hollywoodu, kde se prosadil od poloviny 80. let. Nejvýrazněji v postavě Oskara Schindlera, jemuž se podařilo za druhé světové války zachránit přes tisíc Židů. Za tuto roli ve snímku režiséra Stevena Spielberga Schindlerův seznam (1993) byl navržen i na Oscara. V dalších letech se objevil v historických filmech Rob Roy (1995) či Bídníci (1998), ale zahrál si i v kultovních Hvězdných válkách (Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba).

Liam Neeson je v tomto snímku jistým způsobem obdivuhodný.

Liam Neeson je v tomto snímku jistým způsobem obdivuhodný.

Nehoda na motorce ho málem stála život

Jeho slibně se rozvíjející kariéru ale v roce 2002 málem zastavila nehoda, při které se na svém Harley Davidsonu srazil se srncem. Náraz jej vymrštil ze sedadla těsně předtím, než se motocykl roztříštil o strom. Neeson si zlomil pánevní kost a zpočátku to vypadlo, že už nikdy nebude chodit. Tyto obavy se nepotvrdily, ale i tak nehoda změnila jeho žebříček hodnot: "Se zážitkem, kterým jsem prošel, přichází jistá moudrost a já už vím, co to je. Uvědomil jsem si, že život se může změnit ve zlomku vteřiny, v okamžiku." Již krátce po havárii se Neeson vrátil k práci - ještě v roce 2002 natočil s Martinem Scorsesem film Gangy New Yorku. V dalších letech si zahrál například dojemnou roli ovdovělého otce v romantické Lásce nebeské (2003) a v temné adaptaci comicsového Batmana od režiséra Christophera Nolana (Batman začíná; 2003) ukázal jako tajemný a démonický Ra's Al Ghul i svůj potenciál akčního herce.

I v akčních rolích si Neeson drží svoji civilní a uvěřitelnou hereckou polohu a přidává charisma obyčejného chlapíka, kterého ale není radno naštvat. Do nové etapy své herecké kariéry vkročil zprvu nenápadným snímkem 96 hodin (2008), v němž pátral v Paříži po únoscích své dcery. Překvapivý komerční úspěch filmu udělal z Neesona lákavé zboží a další podobné nabídky na sebe nenechaly dlouho čekat - v A-Teamu (2010) se postavil do čela týmu elitní armádní jednotky, v syrovém thrilleru Mezi vlky (2011) se zase vypravil do mrazivých hor Aljašky. Letos si zahrál například v opulentní akční jízdě s názvem Bitevní loď.

Profesně skromný Neeson si v soukromém životě dlouho užíval volnosti. Před svatbou s herečkou Natashou Richardsonovou v roce 1994 byl notorickým sukničkářem a lamačem ženských srdcí. Pletl hlavu hvězdám typu Brooke Shieldsové, Julie Robertsové, Barbry Streisandové či irské zpěvačce Sinead O'Connorové. Neměl nikterak v úmyslu se usadit: "Rozhodně jsem nehledal tu pravou," tvrdí. Ta ale nakonec stejně přišla a z jejich manželství se narodili dva synové. Osud však urostlého a sympatického Ira postavil ještě před jednu životní zkoušku, tentokrát bez šťastného konce. V březnu 2009 jeho manželka zemřela na následky úrazu na lyžích.

ČTK