Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Kde domov můj? zpívají bezdomovci. Spotem upozorňují na své problémy

Spot má pomoc, aby bezdomovci upozornily na své problémy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spot má pomoc, aby bezdomovci upozornily na své problémy. | foto: YouTube.comReprofoto

PRAHA Celkem 29 lidí bez domova vystupuje v novém spotu, který vznikl na Masarykově nádraží v Praze. Ženy a muži bez přístřeší se v emotivním klipu zpěvem hymny ptají: "Kde domov můj". Chtějí tak upozornit na svou situaci a získat podporu pro projekt, díky němuž by mohli dostat práci a odrazit se ode dna. Charitativní video vzniklo letos na jaře pro Armádu spásy.

"Kolemjdoucí raději klopí zrak, aby si zpívajících bezdomovců příliš nevšímali. To je typický stav naší společnosti - nepohodlné osoby a problémy raději přehlížet a dělat, že nás se to netýká," říká tajemnice národního velitele Armády spásy v ČR Pavla Vopeláková. Podle autorů spotu má otázka z české hymny pro lidi bez střechy nad hlavou docela jiný význam než pro ty, kteří své bydlení či jiné útočiště mají. Berou ji totiž mnohem vážněji.

ČTĚTE TAKÉ:

Videem chtějí pracovníci Armády spásy i samotní lidé bez domova připoutat pozornost. Věří, že se jim podaří získat podporu pro projekt s názvem ReShare. Ten odstartoval na konci loňského roku. Ženy a muži bez přístřeší díky němu mohou získat pracovní trénink a odrazit se ode dna. Zpracovávají šaty ze sběrných kontejnerů.

"Pokud se člověk dostane na ulici, přijde o práci, doklady i sociální začlenění, je pro něj velmi složité začít opět od nuly a postupně se vracet zpět do normálního života. Díky tréninkům, které poskytujeme, tak i díky projektu ReShare můžeme těmto lidem podat pomocnou ruku v možnosti opětovného získání pracovní zkušenosti a pracovních návyků," popsala Vopeláková.

Podpora neziskovek

Armáda spásy letos v prvním pololetí dala krátkodobě práci 60 svým klientům. Měli dohodu o provedení práce. Teď by mělo 15 lidí nastoupit do projektu ReShare. V Praze, Ostravě, Opavě a Krnově má Armáda spásy 46 kontejnerů na textil. Do konce roku by jich podle plánu měla provozovat stovku, a to i v dalších místech. Kontejner vyjde na 14 500 korun. Zájemci mohou na projekt přispět i přes internet. Třeba na webu si mohou vybrat, jakou částku a jak často chtějí poskytovat.

Armáda spásy se snaží bourat předsudky vůči lidem bez přístřeší už delší dobu. Naposledy v první půli června uspořádala první koncert, na němž vystupovali muzikanti bez domova. Hráli hity slavných kapel i své vlastní skladby.

V Česku žilo podle sčítání lidu zhruba 11 500 lidí bez přístřeší, kteří vyhledávali pomoc a stáli o ni. Podle vládní koncepce prevence bezdomovectví je v zemi kolem 30 000 lidí bez domova. Zhruba 100 000 osob pak ztráta bydlení hrozí, a to kvůli nízkým příjmům či dluhům. Nejohroženější skupinou jsou osamělé seniorky a senioři, domácnosti nezaměstnaných i samoživitelek a samoživitelů.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!