Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena 0 °C zataženo Předplatné LN
17. července 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Lidé si v Číhošti připomněli památku umučeného kněze Toufara

Vyšetřovatelé StB chtěli kněze týráním donutit k doznání, že v prosinci 1949... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšetřovatelé StB chtěli kněze týráním donutit k doznání, že v prosinci 1949... | foto: Petr Lemberk, MAFRA

ČÍHOŠŤ (HAVLÍČKOBRODSKO) Přibližně pět stovek lidí se v sobotu odpoledne v Číhošti na Havlíčkobrodsku zúčastnilo děkovné poutě za návrat pátera Josefa Toufara do Číhoště. Mši svatou na prostranství před kostelem Nanebevzetí Panny Marie vedl pražský pomocný biskup Václav Malý. Malý se poté s publicistou Milošem Doležalem a duchovním Tomášem Petráčkem zúčastnil diskuse k Toufarovu odkazu.

Toufar zemřel po mučení komunistickou Státní bezpečností v roce 1950. Jeho ostatky byly v kostele uloženy loni v červenci.

Program poutě zahájila četba z nově nalezených Toufarových textů. Podle Doležala, autora knihy Krok do tmavé noci, popisující Toufarův životní příběh, se texty, které dosud nebyly nikde publikovány, podařilo najít letos na jaře v soukromých archívech. Našla se část Toufarovy korespondence s jeho synovcem Bohuslavem Toufarem z roku 1948 a 1949. „Daleko důležitější je, že se mi podařilo najít závěť Josefa Toufara, o které jsme si mysleli, že je ztracená. Vyslovil v ní přání, co by se mělo stát s jeho tělem a majetkem po jeho smrti,“ řekl Doležal.

Lidé si v sobotu na číhošťské faře mohli také prohlédnout dobové fotografie, archiválie a další dokumenty zabývající se Toufarovým osudem. Výstava je na faře od roku 2012, připravilo ji havlíčkobrodské muzeum. Program poutě zakončil koncert k poctě českých patronů.

Podle faráře Tomáše Fialy teď číhošťská farnost na základě zájmu veřejnosti vyhodnotí, zda se vzpomínka na Josefa Toufara a jeho odkazu bude konat každoročně nebo v jiném časovém rozpětí. „Budeme také debatovat o tom, v jakém rozsahu a podobě se uskuteční,“ řekl Fiala.

Takzvaný číhošťský zázrak se odehrál třetí adventní neděli 11. prosince 1949. Při mši v místním kostele se při kázání faráře Toufara několikrát pohnul půlmetrový kříž umístěný na hlavním oltáři. Událost údajně vidělo asi 20 svědků. Kříž se pohnul ještě na Boží hod a také v době postní.

O věc se začala zajímat komunistická Státní bezpečnost, která faráře Toufara 28. ledna 1950 zatkla a odvezla do Jihlavy a posléze do Valdic. Po krutém mučení při výsleších Toufar 25. února zemřel. Režim pak zahájil ideologickou kampaň, ve které označil Toufara za agenta Vatikánu, západního špiona a dovedného manipulátora, který se „neštítil použít pro své cíle ani podvodu s domnělým zázrakem“. StB ho donutila i k tomu, aby se přiznal k sexuálnímu násilí na ministrantech. V 90. letech bylo přiznání zpochybněno. Událost ale nelze ani po desetiletích s určitostí do detailů objasnit.

Toufar byl pohřben v hromadném hrobě u zdi ďáblického hřbitova v Praze. Loni v červenci byly jeho ostatky po 65 letech vyzvednuty a převezeny do číhošťské farnosti, kterou Toufar naposledy spravoval. Následně byly po slavnostní bohoslužbě za účasti církevních hodnostářů a tisíců věřících uloženy v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Předloni 28. října udělil prezident Miloš Zeman Toufarovi in memoriam medaili Za zásluhy I. stupně.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?