21. března 2011 7:00, aktualizováno  9:20 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Livia Klausová hlavou státu? 'V současnosti to nezvažuji'

Livia Klausová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Livia Klausová | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Dynastie Klausů by na Hradě mohla pokračovat. Když minulý týden senátor za ODS Jaroslav Kubera řekl, že pokud by byla přímá volba, byla by Livia Klausová schopna vyhrát, znělo to spíš jako bonmot. Podle informací LN z okolí Klausových však Livia případnou kandidaturu zcela nevylučuje.

"Lidé se mě na to ptají," napsala LN Livia Klausová. "V současné době to nezvažuji," dodala stávající první dáma. Kandidaturu v přímé volbě ale podle informací z jejího okolí prý ani vysloveně neodmítá.

Klaus přitom nedávno vzkázal, že je proti přímé volbě.

Ostatně v oficiálním stanovisku Livie Klausové je jeden relativizující výraz: "v současné době". Ten zpravidla používají politici, když si chtějí ponechat otevřená vrátka pro možnou pozdější změnu postoje. Zatím ani není jasné, zda se za dva roky bude prezident volit přímo.

Klaus nedávno prohlásil, že se ani po vypršení prezidentského mandátu za dva roky nehodlá stahovat z veřejného života. Kdyby se jeho choť přece jen rozhodla ke kandidatuře v případné přímé volbě a uspěla, dostal by se nynější prezident do role "prvního pána", mužského opaku první dámy.

Jeho spolupracovníci možnost kandidatury Klausové nechtěli komentovat. "Paní Klausová se otázkou, zda by kandidovala na prezidentku, v současné době nezabývá," napsal Klausův mluvčí Radim Ochvat a víc věc nekomentoval. Mimochodem, Klaus nedávno přes šéfa své kanceláře Jiřího Weigla vzkázal, že je proti přímé volbě.

O možnosti kandidatury Klausové nevěděl nic bližšího ani šéf pražské ODS a bývalý dlouholetý Klausův spolupracovník Boris Šťastný. "Ale dovedu si představit, že by kandidovat mohla. Určitě bych ji volil," uvedl.

"Určitě to možné je, nevidím důvod, proč se o ní nebavit. Když se ohlédnu tak rok dva dozadu, tak jsem to možná byla já, kdo první vyslovil jméno Livie Klausové coby možné prezidentky, takže proč ne," řekla Němcová.

pdkPetr Kolář, tinJan Martinek

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz