20. ledna 2012 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Livia Klausová: Loajální za všech okolností

Livia Mištinová si bere Václava Klause, červenec 1968  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Livia Mištinová si bere Václava Klause, červenec 1968 | foto: Archiv Livie Klausové

V říjnu 1962 se během Karibské krize velmoci přiblížily na krok k atomové válce. K převratné události došlo i v životě Livie Mištinové: přiblížila se k Václavu Klausovi. Se studentem pátého ročníku se seznámila – ach ta ironie dějin – na nepovinné španělštině.

Prý stál v houfu dívek, něco vykládal a všechny mu visely na rtech. Jak Livia Klausová později vzpomínala, byl nádherný, vysoký, měl dlouhé vlasy a "uměl báječně a zajímavě mluvit".

Díky malé lsti s ním pak jela několik stanic tramvají a vyměnili si telefonní čísla. Setkání mělo na Livii účinek atomové bomby: do Václava se zamilovala tak, že když toho dne přišla domů, prohlásila: "Potkala jsme príma kluka, toho si vezmu!" Uhnat Václava Klause nakonec nebylo nic snadného a Livii to trvalo skoro šest let.

Manželé Mištinovi a jejich čtyři dcery - Livia u otce

Manželé Mištinovi a jejich čtyři dcery - Livia u otce

Budoucí první dáma Livia Klausová, 90. léta

Budoucí první dáma Livia Klausová, 90. léta


Sympatie veřejnosti a především žen k Livii Klausové vyvolaly také milostné avantýry jejího muže, z nichž první vyšla na světlo již v roce 2002. "Málokterá z dnešních Češek středního věku neobětovala svou kariéru rodině a nežila v manželově stínu.

Mnohé taky pravděpodobně mají zkušenosti s manželovou nevěrou," napsala v roce 2004 v Lidových novinách novinářka Tereza Nosálková na vysvětlenou, proč se ženy s Livií dokáží identifikovat. Přestože vše nasvědčuje tomu, že Václav Klaus udržuje dlouhodobý vztah s další o čtyřicet let mladší ženou, Livia zachovává dekorum. Podle Pavla Kosatíka, autora knihy o manželkách našich prezidentů, je hlavní předností Livie Klausové její zdrženlivost.

Celý příběh Livie Klausové vyšel v magazínu Pátek, páteční příloze Lidových novin.

Petr Zídek

Autor

Petr Zídekpetr.zidek@lidovky.czČlánky

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)