26. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Madonna opět na výslunní. Loni vydělávala nejvíc

Madonna v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Madonna v Praze | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

NEW YORK Americká popová hvězda Madonna vydělala loni 34,6 milionu dolarů (přes 670 milionů korun), což je nejvíc z hudebních interpretů či skupin. Pomohlo jí k tomu především světové turné, které potvrdilo velký význam živých vystoupení na jevišti v odvětví, které se stále více opírá o digitalizovanou produkci.

Vyplývá to z žebříčku 40 nejvíce vydělávajících osobností a skupin v hudebním průmyslu, který zveřejnil časopis Billboard.

Zpěvačka Madonna navštívila předávání Zlatých glóbů

Odhaduje se, že obří turné s 88 vystoupeními zajistilo 54leté Madonně, která stála v čele tohoto žebříčku už v roce 2008, zhruba 93,5 procenta jejích loňských příjmů. Zpěvačka byla také jedinou ženou mezi prvními desíti poté, co loňská "vítězka" Taylor Swiftová, která žádné turné loni neuspořádala, spadla na 15. místo.

Letos se na druhém místě umístil s 33,4 milionu dolarů Bruce Springsteen, který rovněž obšťastnil své fanoušky vystoupeními na vyprodaných stadionech a v hudebních síních. Přestože v roce 2012 vydal nejprodávanější album Wrecking Ball, i on vydělal 92 procent svých příjmů na jevišti.

S velkým odstupem s 21 miliony dolarů se na třetí místo dostal zakladatel skupiny Pink Floyd Roger Waters a na čtvrté s 20 miliony Van Hallen.

Až desátý byl s 16 miliony dolarů kanadský teenagerový zpěvák Justin Bieber, který patří mezi největší oblíbence videových internetových sítí. Z toho deset milionů vydělal na vystoupeních.

Podle Billboardu průměrný podíl z veřejných vystoupení deseti nejvíce vydělávajících interpretů nebo skupin činí 84,2 procenta. Stahování hudby k platícím zákazníkům představuje zatím mizivé procento příjmů, i když postupně získává na důležitosti. Nedotýká se ale starší generace fanoušků.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz