12. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Malawi ostře zkritizovalo Madonnu: Laskavost má být anonymní

Madonna se svými dvěma adoptovanými dětmi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Madonna se svými dvěma adoptovanými dětmi | foto: Reuters

LILONGWE (MALAWI) Vláda v Malawi kritizovala americkou popovou zpěvačku Madonnu za to, že při své cestě do Malawi minulý týden požadovala mimořádné zacházení. Úřad prezidentky ve středu vydal příkře formulované prohlášení, které mimo jiné popírá zásluhy při údajné Madonnině pomoci školství této africké země. Zpěvačka se proti těmto tvrzením ohradila.

Za výroky prezidentky vidí nedávné odvolání její sestry z čela své nadace, a to kvůli podezření ze zpronevěry 3,8 milionu dolarů (asi 75 milionů Kč).

"Madonna je určitě světoznámá hudebnice. To však neznamená, že by jí nějaká vláda, včetně té v Malawi, měla poskytovat státní pocty," uvádí se v prohlášení, pod nímž je podepsán tiskový tajemník prezidentského úřadu Tusekele Mwanyongo. Narážel na to, že se Madonně a jejímu doprovodu nelíbilo, když se museli v sobotu při odletu zařadit mezi ostatní pasažéry a nechat se prohledat letištní ochrankou.

Madonna dohlíží v Malawi na své projekty.

Madonna dohlíží v Malawi na své projekty.

Jeden z pracovníků personálu řekl, že letiště dostalo pokyn, že paní Louise Cicconeová (Madonnino občanské jméno), která cestuje s dětmi a na americký pas, má při cestě do letadla použít terminál určený pro ostatní pasažéry.

Prezidentku Joyce Bandovou rozzlobilo zejména to, že Madonna prohlašuje, že postavila v Malawi deset škol. "Kde jsou ty školy, které vybudovala? Pomáhá jenom přistavovat třídy ve školách, které už existují. V jednom případě prostě jenom pomohla zrenovovat jeden blok. Je to urážka lidí v Malawi. Nemůže takto světu lhát na náš účet," prohlásila prezidentka.

ČTĚTE TAKÉ

Ve středečním prohlášení jejího tiskového úřadu je také napsáno, že Madonna při adopci obou dětí prohlašovala, že jde o rozhodnutí vedené humanitárními motivy. Země proto považuje za nepřijatelné, aby kvůli tomuto svému dobrovolnému kroku zpěvačka od Malawi stále požadovala vděčnost a plnění nějakých povinností.

Madonna dohlíží v Malawi na své projekty.

Madonna dohlíží v Malawi na své projekty.

"Laskavost je dobrovolná a anonymní. Nemůže-li být tichá, pak to není laskavost, ale něco jiného. Nejvíce se to blíží vydírání," stojí v prohlášení. Připomíná se v něm také, že do Malawi jezdí i jiné světové osobnosti, například Bono, Chuck Norris nebo Gary Neville, ale nikdy prý nevyžadovali pozornost státu.

Madonna řekla, že si nenechá svou chuť pomáhat narušovat politickými prohlášeními vládních špiček Malawi. "Dala jsem sliby dětem a dodržím je," zdůraznila. "Situace dětí z Malawi se mě hluboce dotýká," dodala zpěvačka, která má z Malawi adoptované dvě děti.

Madonna minulý týden do Malawi vzala všechny své potomky a tvrdila, že vybudovala deset škol pro 4000 školáků.

Lidovky.cz, ČTK