Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Malý ale nepřehlédnutelný. Mariána Labudu lidé v Česku milovali

Lidé

  15:47
Herec Marián Labuda byl jedním z nejvíce obsazovaných slovenských herců v českých filmech. Jeho filmografie čítá přes dvě stě položek a do povědomí diváků se asi nejvíc zapsal coby šofér náklaďáku Pávek v oblíbené filmové komedii Vesničko má středisková. Na svém kontě měl i řadu výrazných divadelních rolí. V pátek tento vzrůstem nevelký, talentem však nepřehlédnutelný herec zemřel ve věku 73 let.

Marián Labuda v roce 2005. foto: MAFRA

Před kamerou se Labuda začal objevovat v polovině 60. let. První filmové zkušenosti získal pod vedením slovenského režiséra Petera Solana, s nímž natočil psychologický snímek Kým sa skončí táto noc (1965). Svůj první český film Labuda natočil v roce 1980, kdy si v komedii Buldoci a třešně Juraje Herze zahrál mafiána Dona Carmella. V polovině 80. let přišel mimo jiné velmi úspěšný snímek režiséra Jiřího Menzela Vesničko má středisková, poté následovaly další. Zahrál si například titulní roli ve filmové inscenaci Král Ubu, v komedii Andělské oči, pohádce Lotrando a Zubejda či v Menzelově snímku Obsluhoval jsem anglického krále.

Marián Labuda v roce 2005.
Marián Labuda

V roce 1996 získal Českého lva za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli za film slovenského režiséra Martina Šulíka Záhrada. V roce 2005 Labuda obdržel nejvyšší slovenské vyznamenání Pribinův kříž, o čtyři roky později byl oceněn Cenou Karla Čapka za rozvoj česko-slovenských vztahů.

Labuda se prosadil i na mezinárodní scéně. S maďarským režisérem Istvánem Szabó natočil v roce 1991 komediální drama Setkání s Venuší, které mělo hvězdné obsazení. Natáčel i pro německou a rakouskou televizi.

Ve věku 73 let zemřel slovenský herec Marián Labuda

Snad nejvíc byl Labuda spojován s komediálními rolemi, naopak zapovězeny mu zůstaly role romantiků a milovníků. Jak sám říkal, chyběly mu vizuální předpoklady. Do deseti let byl prý štíhlý jako proutek, pak ale onemocněl revmatickou horečkou. „Absolvoval jsem léčení injekcemi pendeponu a právě po něm se ze mne stal soudek,“ vysvětloval s tím, že i veškerý pohyb mu byl v dětství zakázán. Dlouhé roky trpěl cukrovkou.

Marián Labuda se narodil 28. října 1944 v Hontianských Nemcích na jižním Slovensku. Vystudoval Divadelní fakultu Vysoké školy múzických umění v Bratislavě. V roce 1968 stál u zrodu legendárního bratislavského Divadla na korze, kde se stal spolu s kolegy ze studií Stanem Dančiakem a Pavlem Mikulíkem oporou souboru, který však existoval pouhé tři sezony. Poté byl členem bratislavské Nové scény. Od roku 1990 byl v angažmá Slovenského národního divadla.

Labuda pravidelně hostoval i na českých divadelních scénách, například v Divadle na Vinohradech ve hře Jeana-Clauda Grumberga Krejčovský salón. V posledních letech vynikl v inscenaci, ve které ztvárnil kontroverzního slovenského kněze a politika Jozefa Tisa nebo jako představitel hlavní postavy v bratislavské verzi Havlovy hry Odcházení.

Panovnictví mám v krvi, říkal Marián Labuda v posledním rozhovoru

V listopadu 2005 zasáhla hercův život tragédie, když na 156. kilometru dálnice D1 u Velké Bíteše na Žďársku srazil dvě ženy, které po předchozí nehodě svého auta zůstaly stát u středových svodidel. Obě ženy zahynuly. V září 2006 byl Labuda trestním příkazem odsouzen k podmíněnému desetiměsíčnímu trestu se zkušební dobou 30 měsíců. Soud mu navíc zakázal 2,5 roku řídit motorová vozidla.

Labuda měl s manželkou Vierou, bývalou baletkou, dva dospělé syny, z nichž se starší Marián potatil a je rovněž hercem.

Autor: