31. srpna 2013 11:33, aktualizováno  11:44 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Mandela zůstává v nemocnici v kritickém, ale stabilizovaném stavu

Současný preziden země Zuma po návštěvě v Mandelově nemocnici vydal prohlášení, podle něhož někdejší vůdce národa "stále reaguje na léčbu".  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Současný preziden země Zuma po návštěvě v Mandelově nemocnici vydal prohlášení, podle něhož někdejší vůdce národa "stále reaguje na léčbu". | foto: ČTK

JOHANNESBURG Bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela zůstává v "kritickém, ale stabilizovaném" stavu v nemocnici. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na prezidentský úřad. Zprávu o Mandelově propuštění z nemocnice, kterou předtím přinesl server BBC, úřad popřel.

Pětadevadesátiletý nositel Nobelovy ceny za mír byl hospitalizován v Pretorii počátkem června kvůli plicní infekci. Na konci června byl jeho stav natolik vážný, že se všeobecně očekávalo oznámení o jeho úmrtí. V průběhu srpna sice vláda stále označovala Mandelův stav za kritický, bývalý prezident se však podle ní začal postupně zotavovat. Mandelova dcera Zindzi počátkem měsíce oznámila, že již dokáže sedět vzpřímeně na židli několik minut denně a že je každým dnem čilejší a více reaguje na okolí.

ČTĚTE TAKÉ

Stanice BBC informovala bez uvedení zdroje o tom, že Mandela byl v noci na dnešek propuštěn domů. Zpráva je však podle prohlášení úřadu prezidenta Jacoba Zumy nepravdivá. "Madiba je stále v nemocnici v Pretorii a zůstává v kritickém, ale stabilizovaném stavu," uvedla prezidentská kancelář, která Mandelu nazvala jeho kmenovým jménem. Plicní obtíže prvního černošského prezidenta země mají kořeny v jeho 27 let trvajícím věznění, během něhož prodělal tuberkulózu.

Mandelovo vítězství ve volbách z roku 1994 znamenalo v Jihoafrické republice konec režimu apartheidu. Mandela hlasování vyhrál čtyři roky poté, co byl propuštěn z vězení, kde byl držen bývalým režimem za své protirasistické postoje.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...