15. prosince 2013 6:43 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Mandelův spolubojovník Desmond Tutu nakonec na pohřeb přijel

Mandelův spolubojovník Desmond Tutu nakonec na pohřbu bude  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mandelův spolubojovník Desmond Tutu nakonec na pohřbu bude | foto: ČTK

PRETORIA Emeritní arcibiskup Kapského Města Desmond Tutu, který patří stejně jako zemřelý Nelson Mandela k hlavním aktérům boje proti apartheidu v Jihoafrické republice, se nakonec přece jen nedělního pohřbu zúčastnil, a to navzdory dosavadním zprávám o opaku. Informovaly o tom agentury DPA a AFP s odvoláním na Tutuova mluvčího.

Pohřeb se konal v neděli v Qunu ve Východním Kapsku, zúčastnilo se ho 4 500 hostů. Na obřad přijel mimo jiné princ Charles, Oprah Winfrey či Jesse Jackson.

Mandelův spolubojovník Desmond Tutu nakonec na pohřbu bude.

Tutu nejprve řekl, že nebyl na pohřeb pozván a že se na něj vnucovat nehodlá. V sovotu večer jeho mluvčí ale uvedl, že duchovní si záměr zrušit cestu rozmyslel a že poletí v neděli ráno na pohřeb. Mluvčí neupřesnil, proč Tutu změnil názor.

Britský list The Guardian napsal, že Tutu nebyl původně pozván kvůli malichernosti představitelů Afrického národního Kongresu (ANC), který Mandela kdysi vedl. Tutu se v minulých letech stal velkým kritikem ANC a před dvěma lety jeho vládu v JAR přirovnal k vládě apartheidu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!